sałatka dla zdrowego serca
W profilaktyce i leczeniu wielu chorób kluczowe znaczenie ma nasza dieta. "Lepiej zapobiegać niż leczyć " - myślę, że większość z was z tym hasłem się zgodzi.
Dziś przepis od serca dla serca,
Przepis na pyszną sałatkę pełną składników chroniących nasze serce i układ krążenia przed chorobami .
To danie świetne na kolacje lub jako posiłek zabierany do pracy. Sprawdzi się też jako dodatek obiadowy do mięsa.
KASZA PĘCZAK JĘCZMIENNY
Kasza pęczak to całe, obłuskane i wypolerowane ziarno jęczmienia. W przemyśle jest traktowany głównie jako półprodukt, z którego wyrabia się kaszę jęczmienną perłową lub łamaną. Jako najmniej przetworzone ziarno jęczmienia zachowuje najwięcej cennych składników odżywczych.
Pęczak, podobnie jak inne produkty jęczmienne zawiera witaminę PP / niacynę /, która skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi i rozszerza naczynia krwionośne.
Według tradycyjnej chińskiej medycyny jęczmień ma działanie chłodzące. Oznacza to, że jest zalecany dla wszystkich, którzy mają nadciśnienie tętnicze.
AWOKADO
Owoc awokado ma dobroczynny wpływ na pracę naszego serca. Jest bogaty w jednonienasycone kwasy tłuszczowe niezwykle istotne w profilaktyce chorób układu krążenia. Awokado zalecane jest osobom chorym na nadciśnienie i miażdżycę. Zawiera beta-sitosterol, który obniża poziom LDL we krwi (tzw. „złego cholesterolu”) i obniża poziom triglicerydów przy jednoczesnym wzroście HDL (tzw. „dobrego cholesterolu”).
Dzięki połączeniu witaminy B6 oraz kwasu foliowego i jednocześnie sporej ilości kwasów omega-3 w jednym owocu (ok. 160mg kwasu linolowego), awokado zmniejsza poziom homocysteiny we krwi, co jest równoznaczne z obniżeniem ryzyka większości chorób sercowo-naczyniowych.
Dostarcza kwas foliowy. Badania pokazują, że ludzie, którzy mają dietę bogatą w kwas foliowy znacznie rzadziej chorują na choroby serca i są mniej narażeni na wystąpienie udaru - niż ci, którzy spożywają go niewiele. Spożywanie owocu awokado skutecznie obniża ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego (podwyższone ciśnienie krwi, wysoki poziom cukru we krwi i niskie stężenie „dobrego” cholesterolu HDL, nadmiar tkanki tłuszczowej)
PESTKI Z DYNI
Pestki dyni składają się w 30-40% z oleju, który zawiera bardzo dużo fitosteroli i nienasyconych kwasów tłuszczowych, które hamują odkładanie się w tkankach złogów cholesterolu i obniżających poziom „złego” cholesterolu (LDL), a co za tym idzie – zapobiegają miażdżycy.
Orzechy
są również źródłem steroli roślinnych, ale głównie jednonienasyconych i
wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają stężenie złego
cholesterolu LDL. Orzechy włoskie w porównaniu z innymi orzechami
zawierają znacznie większe ilości kwasów tłuszczowych omega 3 . - See
more at:
http://e-naturalna.pl/2010/05/orzechy-wloskie-wlasciwosci-zdrowotne/#sthash.n72ECrzi.dpuf
ORZECHY WŁOSKIE
Orzechy
są również źródłem steroli roślinnych, ale głównie jednonienasyconych i
wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają stężenie złego
cholesterolu LDL. Orzechy włoskie w porównaniu z innymi orzechami
zawierają znacznie większe ilości kwasów tłuszczowych omega 3 . - See
more at:
http://e-naturalna.pl/2010/05/orzechy-wloskie-wlasciwosci-zdrowotne/#sthash.n72ECrzi.dpuf
orzechy są źródłem steroli roślinnych, oraz jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają we krwi poziom złego cholesterolu/ LDL /. W porównaniu z innymi orzechami zawierają więcej kwasów omega 3.Chronią nasze serce i układ krążenia.
Olej lniany jest tłuszczem o unikatowych i niezwykłych właściwościach. Zawiera do 90% nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nienasycone kwasy tłuszczowe dlatego są tak ważne dla organizmu gdyż powstają z nich prostaglandyny (substancje o charakterze hormonów tkankowych) regulujące pracę układu krążenia, systemu immunologicznego i gospodarkę tłuszczową. Między innymi obniżają zbyt wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz powstrzymują agregację płytek krwi – zmniejszając w ten sposób ryzyko miażdżycy i zawału serca. Niezwykłość oleju lnianego polega jednak na tym że zawiera on rekordową ilość niezwykle cennych dla zdrowia niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 (powyżej 50%) w dodatku występują one w doskonałej proporcji w stosunku do niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-6 , które również występują w oleju lnianym.
Spożywanie oleju lnianego może obniżyć poziom cholesterolu tym samym redukując ryzyko chorób serca i układu krążenia. Olej lniany może również chronić przed dusznicą (ból w klatce piersiowej) i nadciśnieniem.
NATKA PIETRUSZKI
Zarówno korzeń jak i natka pietruszki mają działanie moczopędne, pomagają usunąć nadmiar wody z organizmu. Są zatem zalecane u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze.
MIÓD GRYCZANY
Szczególnie cenione jest korzystne oddziaływanie miodu gryczanego w zapobieganiu i leczeniu chorób serca i układu krążenia, zwłaszcza na podłożu miażdżycowym. Podstawowym elementem warunkującym ten wpływ są cukry proste, łatwo wchłaniane do krwiobiegu i w krótkim czasie odżywiające mięsień sercowy. Zawarte w miodzie gryczanym związki flawanoidowe / w tym pochodne rutyny /mają korzystne działanie na mięsień sercowy. Między innymi regulują przepuszczalność ścian naczyń włosowatych oraz polepszają ich elastyczność i wytrzymałość. W wyniku tego zmniejszają ryzyko zmian miażdżycowych
CZERWONA PAPRYKA
Kolor jedzenia ma znaczenie. Czerwone warzywa zawierają likopen - jest to organiczny związek chemiczny będący doskonałym przeciwutleniaczem. Zwiększone spożycie likopenu zmniejsza ryzyko występowania chorób układu krążenia i choroby niedokrwiennej serca; obniża on poziom "złego" cholesterolu. Czerwone warzywa zawierają również antycyjany- wzmacniające naczynia włosowate. Mają one korzystne działanie w chorobach naczyniowych.
SAŁATKA Z PĘCZAKU
składniki :
* 1,5 szklanki ugotowanego na sypko pęczaku
* 1 małe awokado / lub pół dużego owocu /
* 200 g dyni
* 1/2 szklanki pestek z dyni
* garść włoskich orzechów
* 1 czerwona papryka
* 1 czerwona cebula
* 1/2 pęczka zielonej cebulki
* 1/2 pęczka natki pietruszki
* 100 g niewędzonego oscypka / opcjonalnie /
SOS DO SAŁATKI
składniki :
* 1/4 szklanki oleju lnianego
* 1 łyżka miodu gryczanego
* 1 łyżka octu balsamicznego
* sól i świeżo zmielony kolorowy pieprz do smaku
WYKONANIE :
* Przed ugotowaniem pęczak należy bardzo dokładnie wypłukać.
Gotujemy go "na sypko" stosując proporcję wody do pęczaku 3 :1 / jedną szklankę pęczaku zalewamy 3 szklankami wody/. Do gotowania dodajemy trochę soli - pamiętajmy jednak o tym, aby jej nie nadużywać. Kaszę gotujemy pod przykryciem na małym ogniu do momentu odparowania wody.
* Dynię kroimy na kawałki i pieczemy w piekarniku w temperaturze 180 stopni przez około 20 minut . W tym czasie musimy do niej zaglądać i sprawdzać stopień jej miękkości / różne gatunki dyni różnią się od siebie twardością miąższu /. Po upieczeniu dynię obieramy ze skóry i kroimy w kostkę. Warto jest upiec dynię tak "przy okazji" używania piekarnika do innych celów. Swoje kawałki dyni upiekłam przy okazji pieczenia drobiu na obiad i wykorzystałam do przygotowania sałatki na kolację. Planowanie w kuchni ma znaczenie :)
* Paprykę kroimy w drobną kostkę, a czerwoną cebulę w cienkie półkrążki
* Zieloną cebulkę i natkę pietruszki drobno siekamy
* Pestki dyni i orzechy włoskie prażymy na suchej patelni przez około 3-4 minuty. Gdy wystygną siekamy je na desce niezbyt drobno.
* Niewędzony oscypek kroimy w kostkę / możecie użyć innego sera /
* Awokado obieramy i kroimy w kostkę. Tę czynność wykonujemy jako ostatnią tuż przed dodaniem sosu do sałatki / awokado pozostawione bez kontaktu z pestką - ciemnieje/
SOS : wszystkie składniki sosu wlewamy do miseczki i dokładnie ze sobą mieszamy / możemy to robić również np w zamkniętym słoiku energicznie nim potrząsając /
* W salaterce łączymy wszystkie składniki sałatki , dodajemy sos i delikatnie mieszamy.
ciekawy pomysł:)
OdpowiedzUsuńzapraszam do wypróbowania :)
UsuńDoskonała!
OdpowiedzUsuńAwokado mam prosto z Sycylii,a dynia na tarasie.
Będzie i u mnie.
Dziękuję za inspirację.
P.s. Poprawiłam wreszcie komentarze na mojej stronie.Mam nadzieję,że będzie lepiej.
U nas w kuchni takie sałatki ostatnio królują na stole.
UsuńIlość kombinacji smakowych wydaje mi się nieskończona :)
Awokado prosto z Sycylii - Ty to masz szczęście Amber :)
ps. Zaraz wypróbuję jak komentarze u Ciebie teraz hulają...mam nadzieję, że "spamobójcy" już mnie nie będą przeganiać :):)
Kolorowe zdrowie na talerzu, jest wspaniala a w lodowce mam awokado jupi:-)
OdpowiedzUsuńto zachęcam do wkomponowania go w sałatkę :)
UsuńPysznie skomponowane!
OdpowiedzUsuńDzięki :)
UsuńŚwietnie opisałaś wszystkie składniki. Avokado nie jest moim ulubionym składnikiem, ale myślę, że w połączeniu z pozostałymi nie będzie dominował ?
OdpowiedzUsuńAniu, smak awokado absolutnie nie dominuje w tej sałatce. Jeden z moich synów też nie przepada za awokado, a jedząc tę sałatkę nie protestował przeciwko obecności w niej tego owocu.
Usuńgenialne i pięknie wykonane!
OdpowiedzUsuń:)
Usuńi naprawdę smaczne
Sałatka na bogato i zdrowo, nie mam nic przeciwko, żeby ktoś teraz taką przede mną postawił :))
OdpowiedzUsuńWbrew pozorom jej przygotowanie nie jest aż tak bardzo pracochłonne jakby mogło się wydawać :)
Usuńsame pyszności, o kolorach nie wspomnę
OdpowiedzUsuńcudne
pozdrawiam! :)
kolor jedzenia ma znaczenie - zdrowie się w nim kryje :)
UsuńWspaniała bomba smaków i witamin:-) Pięknie zaprezentowałaś, aż by się chętnie zjadło teraz, choć godzina nieodpowiednia;-)
OdpowiedzUsuńNiesamowite są takie słuchawki, sama uwielbiam je jeść, mogła bym właściwie prawie niczym się nie żywić.
OdpowiedzUsuń