TRYB JASNY/CIEMNY

DIETETYCZNE CRUMBLE, DIETETYCZNA KRUSZONKA


CRUMBLE
Taką zachciankę miałam :)
To wszystko przez tę pogodę !
Potencjalnie miały być długie, zimowy spacery, skrzypienie śniegu pod butami, zaspy, biały puch na sosnach; mróz miał nam obrazy na szybach malować, w kominku miał ogień trzaskać. Pięknie miało być ! 
A było szaro, buro, ponuro, błoto i deszcz w środku zimy. 
"Sorry, taki mamy klimat"  :):):)
I przez ten klimat zamiast się dotleniać i śmigać po bezdrożach na biegówkach zasiedzieliśmy się przed tym kominkiem śmiejąc się ze starych, głupich kawałów
"- Ja...good ! 
- Skąd ja ci babo jagód w środku zimy wezmę ?"  :):):)
 No jak to skąd ? Ze sklepowej chłodni :)

Owoców jagodowych na szczęście w sklepowej chłodni nie brakowało i zachciankę na crumble mogłam zaspokoić :)
I tu pojawiło się wyzwanie :

JAK ZROBIĆ DIETETYCZNE CRUMBLE ?

Crumble to nic innego jak owoce zapieczone pod słodką kruszonką. Klasyczną kruszonkę przygotowuje się łącząc ze sobą 2 części mąki, 1 część tłuszczu i 1 część cukru. Przepis można oczywiście na różne sposoby modyfikować dodając na przykład różne gatunki mąki, płatki zbożowe, orzechy, migdały, kakao ( i inne takie ), ale jakby nie kombinować to i tak kruszonka pozostaje bardzo kaloryczna, bo spoiwem łączącym jej składniki jest spora ilość masła, a i cukru też nikt do niej nie  żałuje.


Zainspirowana książką Konrada Gacy "Kuchnia Fit" postanowiłam "odchudzić" mój ulubiony deser i stworzyć jego wersję dietetyczną. Tak powstało genialne w smaku i pełne zdrowych składników
DIETETYCZNE CRUMBLE.


Kierując się radami Konrada Gacy dotyczącymi mądrego i skutecznego odchudzania się musicie pamiętać o tym, że owoców nie powinno się jadać po godzinie 16-tej.



DIETETYCZNA KRUSZONKA :

składniki na 2 porcje :

* 3 łyżki ugotowanej kaszy jaglanej 90 g (90 kcal )
* 1 łyżka płatków żytnich pełnoziarnistych 10 g ( 34 kcal )
* 1 łyżka płatków owsianych 10 g ( 37 kcal )
* 1 łyżeczka pestek dyni 5 g ( 38 kcal )
* 1 łyżeczka pestek słonecznika 5 g ( 28 kcal )
* 1 łyżeczka otrębów owsianych 3 g ( 11 kcal )
* 1 łyżeczka otrębów żytnich 4 g ( 8 kcal )
* 1 łyżeczka miodu 12 g ( 39 kcal )
* 1/2 łyżeczki masła  5 g ( 37 kcal )

( razem 322 kcal -  czyli 161 kcal w 1 porcji )



OWOCE :
Podstawą crumble są owoce. Panuje tu oczywiście absolutna dowolność. Możemy eksperymentować ze swoimi ulubionymi gatunkami tworząc niezliczoną ilość kombinacji tego pysznego deseru. Dobierając składniki dobrze jest kierować się zasadą sezonowości, ale można też korzystać z mrożonek i tak jak ja za pośrednictwem crumble zaspokoić swoją zachciankę na jagody w środku zimy :)

składniki na 2 porcje :

* 200 g owoców świeżych lub mrożonych - wykorzystałam 2 różne powszechnie dostępne w sprzedaży mieszanki mrożonych owoców zawierające mniej więcej w równych proporcjach : truskawki, maliny, agrest, czarną porzeczkę, wiśnie i śliwki ( 1 porcja takiej owocowej mieszanki, czyli 100 g, to około 40 kcal ).
* świeży imbir - kawałek wielkości 1,5 cm
* 3/4 łyżeczki cynamonu
* 1/4 łyżeczki świeżo zmielonego zielonego pieprzu

dodatki : 

* listki świeżej mięty
* 2 łyżeczki jogurtu naturalnego bez cukru ( 1 łyżeczka takiego jogurtu zawiera około 8 kcal )


ŁĄCZNA ILOŚĆ KALORII : 1 porcja dietetycznego cumbre zawiera około 209 kcal.

wykonanie :

* Zaczynam od ugotowania kaszy jaglanej. 
To właśnie ona będzie spoiwem łączącym składniki kruszonki w moim dietetycznym crumble. 
Gotując kaszę nie dodaję do niej soli !
Do 2 porcji potrzeba zaledwie 3 łyżki ugotowanej jaglanej kaszy. Oczywiście gotuję kaszę w większej ilości, by wykorzystać ją później jako dodatek do innych dań :)

Jak gotować kaszę jaglaną ?

1. Płukanie : aby pozbyć się goryczki w niej zawartej - kaszę jaglaną płuczę; najpierw na sitku pod bieżącą wodą, a potem zalewam ją w garnku wrzątkiem, mieszam i odcedzam.
2. Gotowanie : wypłukaną kaszę zalewam wodą w proporcji 1 : 2 ( czyli 1 miarkę kaszy zalewam 2 miarkami wody). Gotuję na małym ogniu pod przykrycie przez około 15 minut. 

* Do miseczki przekładam jeszcze ciepłą, ugotowaną jaglaną kaszę i dodaję pozostałe składniki kruszonki ( płatki zbożowe, otręby, nasiona, miód i masło ). Wszystkie składniki dokładnie mieszam.

* Do owoców wsypuję cynamon, grubo mielony zielony pieprz i dodaję świeży imbir utarty na drobniutkim tarle; dokładnie mieszam i przekładam do 2 żaroodpornych naczyń o pojemności 250 ml ( do pieczenia możecie wykorzystać również jedno większe naczynie).

* Owoce przykrywam warstwą dietetycznej kruszonki i wkładam do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza. Piekę przez 20 min (do zrumienienia kruszonki na złoty kolor).

* Podaję ciepłe udekorowane łyżeczką naturalnego jogurtu, listkami mięty i owocami.


#‎GACAkuchniaFIT‬

Niskokaloryczny styczeń

Komentarze

  1. Odpowiedzi
    1. I naprawdę jedząc nie wyczuwa się, że jest to kruszonka dietetyczna :)
      Ugotowana kasza jaglana genialnie zespala składniki kruszonki.

      Usuń
  2. Naprawdę bardzo dziękuję za kolejny odchudzony / i do tego słodki / deser !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aniu, jedząc ten deser nie odczujesz, że jest to dietetyczna wersja. Testowałam to w weekend na sporej liczbie łakomczuchów :)

      Usuń
  3. Odpowiedzi
    1. Jeśli na śniadanie - to obok postawiłabym jeszcze kubeczek naturalnego jogurtu bez dodatku cukru lub kefir

      Usuń
  4. nie pogardziłabym takimi- pysznie!

    OdpowiedzUsuń
  5. Wprost uwielbiam crumble! Z jaglanką jeszcze nie jadłam:) Wygląda cudownie i brzmi zachęcająco, jak wszystkie przepisy z tej książki, które prezentujesz:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. TO NIE SĄ PRZEPISY Z KSIĄŻKI KONRADA GACY !!! :)

      To moje przepisy opracowane na konkurs dla blogerów organizowany przez Konrada Gacę. Zadanie polega na opracowaniu przepisów, dla których inspiracją była książka "Kuchnia Fit". Nagroda jest kusząca, więc przygotowałam kilka takich dań ;)

      Na bazie jaglanej kaszy wychodzi naprawdę genialna kruszonka; spróbuj koniecznie ! Aby było bezglutenowo dodaj więcej owsianych płatków, a wyeliminuj żytnie (sama wiesz :) )

      Usuń
  6. A ja myślałam że owies zawiera gluten :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem, że to co napisałaś odnosi się do mojej odpowiedzi dla Arniki :)
      BYŁA TO ODPOWIEDŹ DLA NIEJ !
      Arnika jest ekspertką od diety eliminacyjnej. To co napisałam było rodzajem "skrótu myślowego". Miałam na myśli PŁATKI OWSIANE BEZGLUTENOWE i jestem pewna, że Arnika zrozumiała co miałam na myśli :)

      Płatki owsiane bezglutenowe to produkt certyfikowany i polecany przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

      W wypadku osób, które muszą być na diecie bezglutenowej nie istnieje absolutny i bezwzględny zakaz spożywania owsa. Badania potwierdzają, że sam owies nie powinien stanowić zagrożenia dla większości osób zmagających się z problemem celiakii. Według niektórych badań może on być stosowany w diecie bezglutenowej. Jednak w Polsce, ze względu na zanieczyszczenie owsa ziarnami innych zbóż, produkty z udziałem owsa muszą być także wyeliminowane z diety. Szacuje się, że około 5 % chorych na celiakię nie toleruje owsa certyfikowanego, czyli niezanieczyszczonego innymi zbożami. Certyfikowany owies pochodzi z Finlandii.

      Usuń
    2. Nie miałam niczego złego na myśli pytając o gluten, po prostu nie wiedziałam o istnieniu bezglutenowych płatków owsianych i bardzo się cieszę że takowe są. Właśnie eliminuje gluten i każda taka informacja bardzo mi się przydaje, a dowiedziałam się o tym czytając właśnie Twoja odpowiedź do Arniki. Jeśli poczułaś się urażona tym że go przeczytałam to przepraszam :)

      Usuń
    3. Nie poczułam się urażona :)
      Jeśli szukasz więcej praktycznych informacji, wskazówek, rad dotyczących diety bezglutenowej polecam Ci książkę Grażyny Bober-Bruijn "PYSZNIE BEZ GLUTENU". Znajdziesz w niej mnóstwo przepisów na takie domowe, pyszne dania nie zawierające glutenu. Przepisy są tak komponowane aby samo gotowanie nie było skomplikowane, a jedzenie dostarczało niezbędna nam gamę witamin i mikroelementów. Autorka ma bardzo mądre podejście i do samej diety i do odżywiania.
      Moją recenzję tej książki znajdziesz tu : http://ankawell.blogspot.com/2014/11/grazyna-bober-bruijn-pysznie-bez.html

      Usuń
    4. Bardzo dziękuję za podpowiedź, chętnie przeczytam recenzję i skorzystam z tej książki.

      Usuń
  7. Poległam, zrobiłam ze śliwkami.Masło zastąpiłam olejem kokosowym. Mniam, mniam
    Mariola

    OdpowiedzUsuń
  8. Apetyczne. Kojarzy mi się z moim clafoutis owocowym, ale ta kruszonka jest niepowtarzalna :)

    www.dziurawykociol.pl

    OdpowiedzUsuń
  9. Zainspirowana będę tworzyć sobie jutro taką na śniadanie :) mocno porzeczkową :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

POLECANE

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI