Przepis na postne gołąbki wigilijne
Na małopolskich stołach wigilijnych tradycyjnie goszczą postne gołąbki z pęczakiem i grzybami. Aby nadać im niepowtarzalnego smaku często przygotowywano je z liści kapusty kiszonej w całych główkach.
POZNAJCIE WSZYSTKIE NASZE PRZEPISY KULINARNE ZWIĄZANE ZE ŚWIĘTAMI BOŻEGO NARODZENIA
GOŁĄBKI WIGILIJNE SKŁADNIKI
BULION WARZYWNY
GOŁĄBKI WIGILIJNE SPOSÓB WYKONANIA
Grzyby suszone zalewamy na kilka godzin wodą, a później gotujemy około 20 minut, odcedzamy.
Wywaru nie wylewamy !
Przygotowujemy warzywny wywar: warzywa myjemy, obieramy, kroimy na mniejsze kawałki i gotujemy w lekko osolonej wodzie przez około pół godziny; przecedzamy.
Kaszę pęczak dokładnie płuczemy na sitku i zalewamy 4,5 szklankami lekko osolonej wody. Dolewamy wywar spod suszonych grzybów. Gotujemy na małym ogniu pod przykryciem aż kasza wchłonie cały płyn (zajmie to około 20 minut).
Cebulę obieramy, kroimy w kostkę, smażymy na oleju na złoty kolor i łączymy z grzybami i ugotowanym pęczakiem; mieszamy i doprawiamy solą i świeżo zmielonym pieprzem.
Z główki kapusty wycinamy głąb i wkładamy ją do dużego garnka z wrzącą wodą. Gotujemy na wolnym ogniu delikatnie oddzielając kolejno sparzone liście kapusty (będą same odchodzić). Z liści ścinamy zgrubioną część uważając by ich nie uszkodzić.
Na sparzonych liściach
kapusty układamy farsz i ciasno zawijamy je do środka tak by farsz był w nich
schowany.
Naczynie żaroodporne wykładamy wierzchnimi, zniszczonymi liśćmi kapusty i układamy na nich gołąbki ciasno jeden obok drugiego. Zalewamy je bulionem warzywnym, tak by sięgał mniej więcej do połowy wysokości gołąbków. Z wierzchu na gołąbkach układamy liście kapusty.
Naczynie z gołąbkami wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C i pieczemy przez 1 godzinę.
Gołąbki podajemy z sosem grzybowym.
gołąbki wigilijne
Komentarze
Prześlij komentarz