PAPRYKARZ DOMOWY
PAPRYKARZ SZCZECIŃSKI jest jak prl-owski król kanapek. Kojarzy się nam z sielskimi latami dzieciństwa i wspominamy go z sentymentem. Ten w puszce, z czerwoną etykietą, dla niektórych stał się jednak synonimem lat niedostatku, do których nie chcą powracać.
Dziś prezentujemy wam naszą domową wersję paprykarzu. Delikatna, biała ryba, brązowy ryż i bogactwo warzyw tworzą zdrową i smaczną pastę, która jest doskonałą alternatywą dla wędlin i serów. Przygotowując kanapki warto po nią sięgać dbając o urozmaiconą i bogatą w wartości odżywcze dietę.
Domowy paprykarz świetnie sprawdzi się również jako smarowidło do chleba podczas spotkań z przyjaciółmi. Wystarczy obok niego położyć kromeczki chleba, bułki czy krakersy i przystawka gotowa :)
Domowy paprykarz świetnie sprawdzi się również jako smarowidło do chleba podczas spotkań z przyjaciółmi. Wystarczy obok niego położyć kromeczki chleba, bułki czy krakersy i przystawka gotowa :)
DOMOWY PAPRYKARZ Z RYBĄ, BRĄZOWYM RYŻEM I WARZYWAMI
składniki :
* 200 g polędwicy (lub fileta) z dorsza atlantyckiego
* 1 szklanka ugotowanego ryżu brązowego ( czyli 1/2 szklanki ryżu suchego )
* 1 duża czerwona papryka
* 1 papryka zielona
* 2 czerwone cebule
* 1 duża marchewka
* 1 pietruszka
* 4 łyżki oleju
* 4 łyżki intensywnego koncentratu pomidorowego lub 2 łyżki koncentratu pomidorowego i 3 łyżki pasty Ajwar
* 1 łyżeczka słodkiej papryki
* sól i świeżo zmielony czarny pieprz do smaku
* 1/4 - 1/2 łyżeczki ostrej papryki (jej ilość dostosujcie do tego, jak pikantne dania lubicie)
* 1 łyżeczka suszonego lubczyku
* około 0,5 szklanki wody do podlania w czasie duszenia warzyw
wykonanie :
Ryż płuczemy i zalewamy wodą. Stosunek ryżu do wody wynosi 1 : 2 - 1 część ryżu zalewamy 2 częściami lekko osolonej wody. Gotujemy pod przykryciem przez około 20 minut na małym ogniu do momentu wchłonięcia całej wody przez ryż.
Polędwicę (lub filet) z dorsza gotujemy na parze przez 7 - 10 minut od chwili zagotowania wody.
Cebule i papryki kroimy w drobną kostkę.
Marchewkę i pietruszkę ucieramy na tarle o grubych oczkach.
Na patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy pokrojoną cebulę, podsmażamy ją do momentu aż się zeszkli. Dodajemy pozostałe warzywa. Często mieszając smażymy całość przez około 5 minut. Dodajemy przyprawy, koncentrat pomidorowy (lub koncentrat pomidorowy i pastę Ajwar*) oraz ugotowany ryż i dolewamy około 0,5 szklanki wody. Dusimy na małym ogniu pod przykryciem przez kolejne 10 minut. Dodajemy ugotowaną na parze rybę. Całość podgrzewamy jeszcze przez chwilę często mieszając do momentu idealnego połączenia się składników. Doprawiamy solą i świeżo zmielonym pieprzem. Pasta musi być ostra i wyrazista w smaku - po ostygnięciu jej smak stanie się łagodniejszy.
Paprykarz studzimy.
* Ajwar to lekko pikantna pasta warzywna, przyrządzana z papryki, bakłażanów z dodatkiem pomidorów, czosnku oraz octu i przypraw (sól, pieprz, chili). Nie zawiera konserwantów i sztucznych dodatków smakowych. Świetnie komponuje się z paprykarzem i ciekawie wzbogaca jego smak. Możecie użyć domowy Ajwar lub kupny ( jest łatwo dostępny w dużych sklepach).
oj tak. to zrobie koniecznie :)
OdpowiedzUsuńJuż kolejny paprykarz jaki widzę na blogach i ciągle w moich planach, chyba muszę skończyć planowanie a wreszcie muszę zrobić i tyle. Twój jest bardzo apetyczny.
OdpowiedzUsuńO matko! Ale mi narobiłaś ochoty.... :)
OdpowiedzUsuń