WINNICA WIELICZKA
Na słonecznym wzgórzu w Pawlikowicach niedaleko Wieliczki powstała pierwsza w Polsce biodynamiczna winnica. Usytuowana jest zaledwie 10 km od Krakowa i 3 km od Kopalni Soli w Wieliczce. Zajmuje obszar 15 hektarów. Jest to wspólne dzieło Agnieszki Rousseau i Piotra Jaskóły. Wokół winnicy króluje zieleń, ciszę przerywa śpiew ptaków. Posadzono tu w 2013 roku 8000 krzewów winorośli (dziś rośnie ich już tutaj 20.000) z odmian Chardonnay, Riesling, Merlot, Cabernet, Muskat, Gruener Veltlinera i Pinot nuir. To gospodarstwo biodynamiczne, więc z założenia nie może być monokulturowe. W sadzie obok winorośli zasadzono stare odmiany jabłek, gruszek, śliwek, wiśni i czereśni. Rośnie tu też len, rzepak, słonecznik, gryka, koniczyna, gorczyca, zioła. Dało to warunki do powstania zrównoważonego środowiska. Przed szkodnikami i chorobami roślin bronią tu winorośl naturalni obrońcy. Tu bażanty walczą z inwazją ślimaków, jastrzębie odstraszają szpaki, biedronki rozprawiają się z innymi odmianami owadów, które są w winnicy szkodnikami, mikroorganizmy i armia dżdżownic użyźniają glebę. Okazuje się, że bez sztucznych nawozów i chemicznych środków ochrony roślin można z powodzeniem prowadzić uprawy. Nikt tu z naturą nie walczy. Agnieszka Rousseau i Piotr Jaskóła do natury podchodzą z należną jej pokorą, wykorzystują jej potencjał tworząc najlepsze warunki dla rozwoju winnicy.
Winnica jest jeszcze bardzo młoda. Oficjalna sprzedaż winna planowana jest na 2016 rok, ale my już teraz mieliśmy niepowtarzalną okazję spróbować pierwszych win z tej winnicy. 9 marca w zachwycających podziemiach Kopalni Soli w Wieliczce zorganizowano dla dziennikarzy, blogerów i pasjonatów degustację win z Winnicy Wieliczka z rocznika 2015. Zaproszeni goście zgromadzili się w Komorze Jana Haluszki 135 m pod powierzchnia ziemi. Przyznacie, że sceneria to niezwykła.
Przywitano nas cydrem zrobionym z jabłek rosnących w winnicy. Te stare odmiany jabłoni rodzą cudowne owoce. Ich wyjątkowy smak i aromat z pewnością docenią miłośnicy tego trunku.
Na zdjęciu od lewej: Wojciech Bosak (winologia.pl), Agnieszka Rousseau, Piotr Jaskóła, Wojciech Gogoliński (czaswina.pl)
Zaprezentowane wina choć są jeszcze młode, to czuć już w nich potencjał. Nie dziwi nic, wszak stworzył je duet wybitnych enologów :
Agnieszka Rousseau
Posiadaczka prestiżowego Diplome National d'Oenologue zdobytego w najstarszej francuskiej uczelni winiarskiej. Ma blisko 30-to letnie doświadczenie w pracy w winnicach na całym świecie. Pracowała w dużych przetwórniach produkujących rocznie miliony litrów wina: Cave Cooperative de St.Georges d'Orques (Francja), Producteurs Plaimont (Francja), Vinzavod Myskhako (Rosja). Od 2005 roku pracuje jako enolog konsultant pomagając winiarzom podnosić jakość win. Robione przez nią wina zdobyły ponad 2000 medali na największych międzynarodowych konkursach winiarskich, między innymi: Concours Général Agricole de Paris, Concours Vinalies Nationales, International Wine Challenge, Decanter World Wine Awards, San Francisco International Wine Competition, International Wine Challenge, International Wine Contest.
Piotr Jaskóła
Winiarz. Zdobywca licznych medali i nagród na wielu konkursach winiarskich w Polsce. Ma wieloletnie doświadczenie w zakresie uprawy winorośli i produkcji wina. Z wykształcenia leśnik, absolwent Akademii Rolniczej w Krakowie. Jest cenionym specjalistą w zakresie prawa winiarskiego. Jako pierwszy rolnik w Polsce otrzymał prawo do sprzedaży wyprodukowanego przez siebie wina. Pomysłodawca założenia winnicy w centrum aglomeracji śląskiej. Laureat nagrody na Targach Polagra Food - Perła 2012 dla najlepszego produktu regionalnego w Polsce. Założyciel i wieloletni prezes Ślaskiego Stowarzyszenia Winiarzy. To on wypatrzył i wybrał miejsce pod Winnicę Wieliczka.
W TRAKCIE DEGUSTACJI ZAPREZENTOWANO :
* Chardonnay
Wino fermentowało na dzikich drożdżach. Ma przyjemny aromat owoców i kwiatów.
* Chardonnay
Wino fermentowało na dzikich drożdżach. Ma przyjemny aromat owoców i kwiatów.
Podane z wędzoną rybą dobrze współgrało z nią smakiem.
* Merlot
Wino mocno skoncentrowane, o dużym potencjale dojrzewania. W tym winie cieszy owocowość i piękny nos.
Ciekawie zagrało smakowo z boczkiem, suszoną śliwką i orzechami.
*Riesling
*Riesling
Wino powstało z winogron z późnego zbioru, częściowo
zbotrytyzowanych (całkowicie lub częściowo zaatakowanych przez szlachetną pleśń Botrytis cimerea). Jest słodkie, intensywnie owocowe.
Podane z prażonymi jabłkami tworzyło z nimi ciekawy duet .
Jesteśmy pewni, że o kolejnych rocznikach win z tej winnicy już wkrótce wiele dobrego usłyszymy. Gorąco kibicujemy rozwojowi polskiego winiarstwa, a zwłaszcza winnicom z naszego regionu (taki nasz lokalny patriotyzm).
Jesteśmy pewni, że o kolejnych rocznikach win z tej winnicy już wkrótce wiele dobrego usłyszymy. Gorąco kibicujemy rozwojowi polskiego winiarstwa, a zwłaszcza winnicom z naszego regionu (taki nasz lokalny patriotyzm).
Win z Winnicy Wieliczka możecie spróbować w winnicy lub kupić je przystępując do projektu MOJA WINNICA.
PROJEKT "MOJA WINNICA"
Marzenie o własnej
winnicy i butelkach wina opatrzonych etykietą z naszym nazwiskiem stało
się właśnie realne i możliwe do zrealizowania dla wielu pasjonatów tego trunku. Wszystko za sprawą Agnieszki Rousseau i Piotra Jaskóły i ich projektu "MOJA WINNICA".
Po wakacjach spędzonych wśród toskańskich wzgórz produkowanie wina, pielęgnowanie winnicy i doglądanie każdego krzewu
winorośli może komuś
jawić się niczym romantyczna sielanka. Jednak nie jest to tylko
przyjemność. To ciężka, pełna wyrzeczeń praca, która na każdym
etapie tworzenia wina wymaga od nas doświadczenia i wiedzy (że o pieniądzach i gotowości do stawienia czoła urzędowym bojom nawet
nie wspomimy). Potrzeba wielkiej pasji i wytrwałości, by wino z naszych
krzewów boskim nektarem się stało. Marzenie wydaje się więc nierealne, ale wino z Winnicy Wieliczka może uprawiać każdy kto tylko zechce. I nie musi nawet mieszkać w pobliżu winnicy, a wszystko to za sprawa platformy internetowej e-winiarz Odwiedźcie tę stronę by dowiedzieć się jak wydzierżawić krzewy winorośli i stworzyć swoje własne wino.
W Winnicy Wieliczka oprócz wina powstają również oleje, naturalne kosmetyki i wyjątkowe słodkości (czekoladki są wprost genialne !).
Na zdjęciu: Agnieszka Rousseau, Maciej Nowicki (winicjatywa.pl), Mariusz Kapczyński (vinisfera.pl)
Na zdjęciu: Agnieszka Rousseau i Wojciech Gogoliński (czaswina.pl)
Na zdjęciu redaktorzy w trakcie pracy: Tomasz Prange-Barczyński (magazynwino.pl), Mariusz Kapczyński (vinisfera.pl), Maciej Nowicki (winicjatywa.pl)
Na zdjęciu: Bożena Czynciel (Restauracja Klimaty Południa)
Na zdjęciu: Paulina Bandura (kobietyiwino.pl)
Na zdjęciu: Agnieszka Rousseau, Maciej Nowicki (winicjatywa.pl), Mariusz Kapczyński (vinisfera.pl)
Na zdjęciu: Agnieszka Rousseau i Wojciech Gogoliński (czaswina.pl)
Na zdjęciu redaktorzy w trakcie pracy: Tomasz Prange-Barczyński (magazynwino.pl), Mariusz Kapczyński (vinisfera.pl), Maciej Nowicki (winicjatywa.pl)
Na zdjęciu: Bożena Czynciel (Restauracja Klimaty Południa)
Na zdjęciu: Paulina Bandura (kobietyiwino.pl)
Z miła chęcią bym skosztowała.
OdpowiedzUsuńNo proszę, nawet nie wiedziałam, że taka winnica jest w mojej okolicy.
OdpowiedzUsuńsuper :)
OdpowiedzUsuńMIŁO SŁYSZEĆ O WINNICY Z OKOLIC KRAKOWA
OdpowiedzUsuńOD JEGO INNEJ STRONY,BO OCZYWIŚCIE SREBRNA GÓRA WIEDZIE PRYM.
Warto przeczytać opinie o winnicy w Pawlikowicach zamieszczone tutaj: http://www.winogrona.org/forum/wydarzenia/winnica-wieliczka-t10364.html
OdpowiedzUsuńTrès bon vin. Merci Agnieszka et bonne continuation!
OdpowiedzUsuń