TRYB JASNY/CIEMNY

ZUPA GULASZOWA Z CIECIERZYCĄ

ciecierzyca, lestello, gulasz, zupa gulaszowa, potrawa jednogarnkowa, obiad, czarna marchew, kolorowe marchewki, fioletowa marchewka


Na jesienne chłody proponujemy wam sycącą i pyszną zupę gulaszową z ciecierzycą. Smaczku i niesamowitej barwy dodaje jej czarna marchew (zwana też fioletową). To jedna z najstarszych odmian marchewki. Można by rzec, że to pramarchew. W smaku nie różni się zasadniczo od powszechnie dziś uprawianej marchewki pomarańczowej, ale ma 12 razy więcej antyoksydantów i 40 % więcej beta-karotenu niż ona. Warto więc ją kupować lub uprawiać w przydomowym ogródku. Rodzaj i ilość zawartych w warzywach i owocach odżywczych związków zależy od ich barwy. Im intensywniejsza barwa owoców lub warzyw - tym więcej korzystnych dla zdrowia substancji w nich się kryje. Są to witaminy, mikroelementy i przeciwutleniacze. Naukowcy podzielili warzywa i owoce na 5 grup kolorystycznych:  białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, fioletowe i zielone. Dietetycy i lekarze radzą, by każdego dnia jeść pięć porcji warzyw i owoców (surowych, gotowanych lub w formie soku) i aby znajdowały się one w każdym z naszych posiłków. Ważne jest również aby to były warzywa ze wszystkich grup kolorystycznych. Do naszej zupy trafiły więc marchewki w trzech kolorach: pomarańczowym, żółtym i fioletowym oraz czerwona papryka i zielony jarmuż. Odnajdziecie w niej również ciecierzycę zwaną także grochem włoskim. Była powszechnie stosowana w kuchni staropolskiej, a później jakby zapomniana, ale obecnie znowu wraca do łask. Świetnie nadaje się do wszelkiego rodzaju past, sałatek, zup i gulaszów. Jest idealna jako składnik tzw. potraw jednogarnkowych. Do dzieła więc :)


skladniki na gulasz, gulasz, zupa gulaszowa, lestello, czaena marchew, fioletowa marchewka
składniki :

* 1 kg łopatki wieprzowej
* 200 g suchej ciecierzycy (polecamy ciecierzycę firmy Lestello)
* 6 marchewek: 2 żółte, 2 fioletowe i 2 pomarańczowe
* 2 cebule
* 1 czerwona papryka
* 500 ml przecieru pomidorowego w kartonie lub domowego 
* 250 g jarmużu 
* 3 łyżki oleju rzepakowego
* 1 papryczka chili
* 1 duży ząbek czosnku
* 3 gałązki świeżego lubczyku
* sporo świeżo zmielonego kolorowego pieprzu
* sól ziołowa (z umiarem) 
* ser żółty długodojrzewający

ciecierzyca, lestello, gulasz, zupa gulaszowa, potrawa jednogarnkowa, zycie od kuchni


wykonanie:

Ciecierzycę Lestello zalewamy wodą i pozostawiamy na parę godzin (np. na noc) do namoczenia. Następnie płuczemy ją i po zagotowaniu gotujemy pod przykryciem w lekko osolonej wodzie nieco ponad godzinę; odcedzamy.
Mięso myjemy i kroimy na kawałki.
Kolorowe marchewki obieramy i kroimy w plastry o grubości około 4 mm, a czerwoną paprykę kroimy w dużą kostkę.
Cebule kroimy w niezbyt drobną kostkę.
Papryczkę chili kroimy w cienkie plasterki. 
Jarmuż bardzo dokładnie myjemy (w niezliczonych zakamarkach jego liści lubią chować się malutkie żyjątka). Z liści jarmużu wycinamy łodygi oraz twarde nerwy i rwiemy je na mniejsze kawałki.
Gałązki lubczyku związujemy białą, bawełnianą nitką kuchenną.
Ser żółty długodojrzewajacy ucieramy na tarle o grubych oczkach.

czarna marchew, fioletowa marchew, kolorowe marchewki, gulasz

Na głębokiej patelni rozgrzewamy olej i wrzucamy na niego kawałki mięsa; obsmażamy je ze wszystkich stron często mieszając do momentu aż mięso zbieleje. Dodajemy cebulę i smażymy nadal przez 5 minut. Wlewamy wodę tak, aby przykryła mięso i dusimy pod przykryciem przez 30 minut. Dolewamy przecier pomidorowy, wrzucamy pokrojone marchewki, paprykę, wiązkę lubczyku i papryczkę chili. Solimy z umiarem. Całość dusimy przez kolejne 30 minut (do momentu aż mięso będzie miękkie). W razie potrzeby dolewamy wodę; ma powstać gęsta od warzyw i mięsa zupa. Dodajemy ugotowana ciecierzycę i porwany na kawałki jarmuż. Wyławiamy związane gałązki lubczyku (już oddały swój smak). Całość doprawiamy świeżo zmielonym pieprzem kolorowym oraz zmiażdżonym w wyciskarce czosnkiem i zagotowujemy.
Zupę podajemy posypaną tartym serem długodojrzewajacym.

gulasz, zupa gulaszowa, ciecierzycz, lestello

Komentarze

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

POLECANE

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI