JACOB'S CREEK AUSTRALIA W KIELISZKU
Jacob’s Creek to jedna z najbardziej znanych i lubianych marek win australijskich na świecie. W ciągu ostatnich 20 lat wina Jacob’s Creek zdobyły ponad 7000 nagród w
konkursach winiarskich organizowanych na całym świecie (w tym 136
główne trofea oraz 877 złotych medali). W 2011 roku marka Jacob’s Creek
została uznana przez Drinks International Magazine jako „Top Marka”
Australijskiego Wina. Zdobyła także trzecie miejsce w klasyfikacji
„najbardziej podziwianych marek winiarskich Świata”.
W poszukiwaniu dobrego, łatwo dostępnego na naszym rynku wina droga zawiodła nas do krakowskiej restauracji STÓŁ gdzie firma Wyborowa
Pernod Ricard zaprezentowała podczas kolacji wina marki Jacob's Creek.
Za tym winem stoi kawał historii i ponad 160 roczników winiarskiej tradycji. Pierwszą komercyjną winnicę marki Jacob's Creek stworzył 18-letni Bawarczyk, Johann Gramp nad strumieniem Jacob’s Creek w dolinie Barossa w 1847 roku. Oficjalnie nazwa win Jacob’s Creek używana jest od 1976 roku. Obecnie na świecie dziennie wypijanych jest ponad milion kieliszków wina tej marki.
POWTARZALNOŚĆ (wada to czy zaleta? - oceńcie sami)
Wina Jacob's Creek w dużej mierze projektowane są rokrocznie tak, aby smakowały tak samo
jak poprzednie roczniki niezależnie od czasu dojrzewania w butelce. Możemy więc liczyć na powtarzalność wrażeń. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy. Nie ma ekscytacji, nie ma niespodzianki przy otwieraniu butelek z kolejnych roczników, ale za to wiemy czego się spodziewać; wino nie zawiedzie nas choć trochę jednak odczujemy
brak odzwierciedlenia w winach terroir czy charakteru danego rocznika.
ŁATWA DOSTĘPNOŚĆ NA RYNKU:
Wina marki Jacob's Creek są łatwo dostępne na naszym rynku. Znajdziecie je bez większego trudu na półkach wielkopowierzchniowych marketów i w małych sklepach; są do kupienia na stacjach benzynowych. Ich cena w stosunku do jakości bywa bardzo atrakcyjna.
(Zdjęcie zrobione w Krakowie w dniu 26.11.2016.)
WINO KOMERCYJNE, MARKETOWE
Mamy więc komercyjne, marketowe wino. Takiej klasyfikacji nie odbierajcie jednak jako słabej strony win marki Jacob's Creek. To wbrew pozorom ich zaleta! Mamy powszechnie dostępne wino dobrej jakości, w przystępnej cenie - są powody do radości, a nie do krytyki.
WINO DOSTOSOWANE DO GUSTÓW PRZECIĘTNEGO KLIENTA
Marka Jacob's Creek na naszym rynku dostosowała swoją ofertę do specyficznych upodobań smakowych Polaków. No niby dobrze, bo dzięki badaniom rynku dobrze trafiają w gusta szerokich kręgów potencjalnych klientów. Mamy więc dostępne wina w trzech liniach
produktowych: Classic, Sparkling i Reserve, w tym specjalnie produkowane na polski rynek wina półsłodkie. Skoro jednak są to z założenia "wina dla każdego" to trochę brakuje nam takiego poczucia wyjątkowości produktu, które lubimy utożsamiać z winami. Poza tym, co bardziej świadomy klient (również w Polsce) od słodyczy podąża w kierunku wytrawności i mamy nadzieję, że firma Jacob's Creek ten nasz rozwój osobisty dostrzeże :)
AUSTRALIA W KIELISZKU I NA TALERZU
W czasie kolacji w krakowskiej restauracji STÓŁ mieliśmy przyjemność próbować 7 australijskich win marki Jacob's Creek dostępnych na naszym rynku oraz 3 dania przybliżające nam nieco bogactwo australijskich smaków.
APERITIF:
Jacob’s Creek Chardonnay Pinot Noir Brut Cuvee
Uwielbiamy bąbelki, a to jest naprawdę dobre, białe, nierocznikowe, musujące wino robione metodą szampańską. Musowanie jest w nim subtelne ale trwałe. Wino powstaje z kompozycji winogron szczepów Chardonnay i Pinot Noir. W barwie złociste, ze słonecznymi refleksami. Bardzo przyjemnie orzeźwia, jest świeże z wyraźnie cytrynowymi nutami; w tle wyczuwalna delikatna orzechowość. Ma przyjemny kremowo-drożdżowy smak. To wino komercyjne, a jednak jest w nim ta pożądana w winach musujących nuta elegancji dostępna w tym wypadku za bardzo przystępną cenę. Nos cytrynowo-kwiatowy. Usta owocowe (agrest, cytryna, grejpfrut). To wino doskonałe na wyjątkowe okazje; nie zawiedzie was. Będzie świetne jako aperitif. Doskonale zagra również podane z owocami morza, serami, deserami, a nawet wołowiną (nie obawiajcie się takich nieoczywistych połączeń). Podawajcie je zawsze schłodzone do temperatury 8-10 °C.
PRZYSTAWKA:
Placuszki
z fasoli, marynowany łosoś, smażone kalmary i damper (tradycyjny
australijski chleb pieczony bez żadnych spulchniaczy, bez drożdży,
zakwasu i sody).
+
* Jacob’s
Creek Classic Sauvignon Blanc Semi Dry 2015
*Jacob’s
Creek Reserve
Adelaide Hills Chardonnay 2013
Jacob’s
Creek Classic Sauvignon Blanc Semi Dry 2015
Półwytrawne białe wino produkowane z winogron szczepu Sauvignon Blanc. Subtelne, lekkie; trochę za mało charakterne; trochę brakuje mu kwasowości i cytrusowej świeżości jakiej oczekujemy po Sauvignon Blanc. Ogarnia nas nieodparte wrażenie, że robione jest na "nasz rynek", na polskie podniebienie (co dla jednych będzie wadą, a dla innych zaletą). W tej butelce jest owocowość, ale nie ma rewelacji.
To wino polubi się z pikantnymi potrawami i owocami. Podawajcie je w temperaturze 10-12 °C.
Jacob’s
Creek Reserve
Adelaide Hills Chardonnay 2013
Wytrawne, białe wino klasy Reserve, produkowane ze starannie
wyselekcjonowanych winogron szczepu Chardonnay, pochodzących z
najlepszych winnic Południowej Australii, ulokowanych na Wzgórzach
Adelajdy. (Oznaczenie "reserve" zarezerwowane jest tu dla win, które są lepszej jakości niż wina "non-reserve", lub zwykła wersja tego samego wina). Nos zdominowały nuty brzoskwini, melona i owoców cytrusowych. Wino to dojrzewa we francuskich, dębowych beczkach. W ustach smaki orzechowe i cedrowy dąb. Przyjemność sprawia pełny, świeży i długi finisz.
Wino świetne do ryb, owoców morza, do kurczaka i risotto. Z przystawką zagrało znacznie lepiej niż Jacob’s
Creek Classic Sauvignon Blanc Semi Dry 2015.
Jacob’s
Creek Reserve
Adelaide Hills Chardonnay wymaga schłodzenia do temperatury 8-10 °C.
DANIE GŁÓWNE:
Polędwiczka ze strusia, soczewica z kardamonem, sos z orzechów makadamia, kukurydza z trawą cytrynową
+
* Jacob’s
Creek Classic Shiraz Cabernet 2013
* Jacob’s
Creek Reserve
Barossa Shiraz 2013 i 2014
Nasz pierwszy struś :) Rozsmakowaliśmy się w tym mięsie! Jest soczyste, delikatne, miękkie. To czego nie widzicie na zdjęciu (nasz błąd) to cudowny czerwony kolor w przekroju polędwiczki.
Jacob’s
Creek Classic Shiraz Cabernet 2013
Czerwone wytrawne wino. Kompozycja ze szczepów Shiraz (2/3) oraz Cabernet Sauvignon (1/3) dająca dobrze zbalansowane wino. Nos pełen śliwek (dzięki winogronom Shiraz), porzeczek, owoców leśnych (głównie jeżyn); delikatnie wyczuwalna beczka. W ustach czerwone owoce (porzeczka, jeżyna), pieprz, nuty wanilii i zaskakująco niski jak na szczep Cabernet Sauvignon poziom garbników. Na podniebieniu miękki i bogaty smak. Przyjemnie zrównoważona kwasowość. Finisz długi, aksamitny.
Jesteśmy zdania, że to komercyjne wino znajdzie na naszym rynku dużo zwolenników. To wino dobre na wiele okazji. Domaga się podania z jedzeniem, ale jest bardzo uniwersalne przy doborze potraw. Zgra się z czerwonym mięsem, będzie świetne do steków; polubi się z pizzą i daniami na bazie makaronów z pomidorami. Najlepiej smakuje w temperaturze 16-18 °C.
Wspaniałe australijskie czerwone wina wytrawne; w obydwu rocznikach bardzo porównywalne. Szukając dobrego, czerwonego, wytrawnego wina nie wahajcie się po nie sięgnąć. Nie zawiedzie was. Można je przechowywać przez długie lata. Wino Jacob’s
Creek Reserve
Barossa Shiraz produkowane jest ze starannie wyselekcjonowanych winogron szczepu Shiraz,
pochodzących z najlepszych winnic Południowej Australii, ulokowanych w
Dolinie Barossa. To wino klasy „Reserve”, leżakowane 18-20 miesięcy w
beczkach z dębu amerykańskiego i francuskiego. (Oznaczenie "reserve" zarezerwowane jest tu dla win, które są lepszej jakości niż wina "non-reserve", lub zwykła wersja tego samego wina).
Wino zachwyca piękną, głęboką czerwienią. Dobry owoc, niezła kwasowość, ciut dżemowości, spora szczypta pikanterii. Nos pełen porzeczki, leśnych owoców, śliwki; wyczuwalny pieprz, czekolada. W smaku wyczuwalna dojrzała śliwka, czarny pieprz, owoce leśne,
gorzka czekolada z nutą wanilii. Wino delikatne, bogate, taniczne. Perfekcyjnie pasuje do dań z czerwonych
mięs, dziczyzny, twardych serów. Wymaga temperatury 16-18 °C.
Jakość ma swoją cenę. Wino to jest dość drogie (za butelkę zapłacicie ponad 40 zł).
DESER:
+ Jacob’s
Creek Muscato
2015
PAVLOVA - nazwa tego deseru pochodzi od nazwiska rosyjskiej primabaleriny Anny Pawłowej. Do dziś kwestią sporną jest to, czy po raz pierwszy został przygotowany w Australii podczas pobytu tancerki w Perth w 1926 lub 1929 roku przez szefa kuchni hotelu Esplanade czy też w Nowej Zelandii w Wellington podczas tournée Pawłowej w 1926 roku.
Jacob’s
Creek Muscato
2016
Lekkie, delikatne, słodkie białe wino produkowane ze szczepu Muskat. Ma jedynie 7,5% alkoholu. Nos kwiatowo-owocowy; dominują brzoskwinie, cytryny. W ustach naturalna, miodowa słodycz fajnie przełamana owocową kwasowością. Nie jesteśmy wielbicielami win słodkich, a jednak to wino piliśmy z wielką przyjemnością. Piotra nie zmuliło nawet z Pavlovą, ja poddałam się w połowie deseru ciesząc już później zmysły winem bez towarzystwa tortu. Wszystko jest rzeczą gustu i osobistej tolerancji dla wysokiego poziomu słodyczy. Zdecydowanie wolę słodkie wina w towarzystwie pleśniowych serów. Szkoda, że podczas kolacji nie było wytrawnej alternatywy deseru :) Podsumowując, to bardzo dobre, słodkie wino. Będzie świetne jako aperitif; stworzy również zgrany duet z owocami morza i deserami. Wymaga schłodzenia do temperatury 10-12 °C.
PODSUMOWUJĄC:
To dobrej jakości wina w przystępnych cenach, łatwo dostępne na rynku - POLECAMY !
ZACHĘCAMY do świadomych poszukiwań win marki Jacob's Creek wykraczających poza repertuar przygotowany wyłącznie na nasz rodzimy rynek.
Komentarze
Prześlij komentarz