TRYB JASNY/CIEMNY

PESTO Z CZOSNKU NIEDŹWIEDZIEGO

czosnek niedzwiedzi, pesto
Pesto z czosnku niedźwiedziego genialnie smakuje z makaronem, pieczonymi ziemniakami i warzywami, kaszą i ryżem. Fantastycznie komponuje się też z serem białym i pieczonym mięsem; lubimy je jako dodatek do sałatek, kanapek i burgerów. Posiekany czosnek niedźwiedzi jest świetnym dodatkiem do sałatek. 


czosnek niedzwiedzi, pesto

 
Czosnek niedźwiedzi rośnie w Polsce na terenach leśnych i jest objęty częściową ochroną. Oznacza to, że nie wolno bez zezwolenia zrywać go w naturalnym środowisku. Można jednak  z powodzeniem hodować go w ogródku lub  na balkonie. Pęczki czosnku niedźwiedziego sprzedawane są na bazarach i targach. My kupiliśmy go na Targu Ekosfera Mateczny w Krakowie.




 
Czosnek niedźwiedzi to najprawdziwszy superfood! 
Ma właściwości zwykłego czosnku – jest bogaty w witaminę A, B i C oraz łatwo przyswajalne żelazo. Obniża poziom cholesterolu i wspomaga układ odpornościowy; pozytywnie wpływają na układ sercowo –naczyniowy. Działa również jak naturalny antybiotyk; zwalcza także wirusy.
Skąd nazwa czosnek niedźwiedzi? 
Ludzie dawno temu zauważyli, że niedźwiedzie zaraz po przebudzeniu z zimowego snu zajadają łapczywie zielone liście tej rośliny. 
Pierwsze listki czosnku niedźwiedziego pojawiają się już w marcu, w kwietniu bujnie wyrastają, a w maju pojawiają się ich piękne, białe kwiaty. 


czosnek niedzwiedzi, pesto

PESTO Z CZOSNKU NIEDŹWIEDZIEGO

składniki:

* pęczek świeżych liści czosnku niedźwiedziego
* ½ szklanki obranych z łupinek orzechów włoskich
* ¼ szklanki oleju rzepakowego tłoczonego na zimno lub oliwy z oliwek z pierwszego toczenia
* sól i świeżo zmielony pieprz do smaku


czosnek niedzwiedzi, pesto

wykonanie:
Orzechy włoskie wsypujemy na suchą, rozgrzaną patelnię i prażymy przez 3 – 4 minuty mieszając co jakiś czas; zsypujemy je do miseczki i studzimy.
Liście czosnku niedźwiedziego myjemy, osuszamy i rwiemy na kawałki.
Do malaksera wrzucamy porwane liście czosnku niedźwiedziego, uprażone orzechy; dolewamy olej; dodajemy sól i pieprz. Całość blendujemy i przekładamy do wyparzonego słoiczka. Tak przygotowane pesto zalewamy cienką warstwą oleju lub oliwy i przechowujemy w lodówce. Będzie pyszne i świeże nawet przez kilka miesięcy.


UWAGA!
Liście czosnku niedźwiedziego są bardzo podobne do trujących liści konwalii majowej! Rozpoznacie je jednak z łatwością po intensywnym, charakterystycznym zapachu czosnku.

Komentarze

  1. Właśnie poznaję właściwości lecznicze tego czosnku i jestem zachwycony. A że z żoną uwielbiamy pesto (bazyliowe), to na pewno spróbujemy tego czosnkowego. Aż ślinka cieknie :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepyszne, dodałam jeszcze trochę octu winnego bo brakowało mi tego czegoś, pychotka

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

POLECANE

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI