TRYB JASNY/CIEMNY

NIE MARNUJ JEDZENIA CZĘŚĆ TRZECIA WĘDLINY, MIESO, SERY, JAJKA I RYBY


nie marnuj, nie marnuj jedzenia, jak przechowywac jedzenie w lodowce, gotowanie z resztek, zycie od kuchni
Z badań Kantar Millward Brown na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że badani Polacy wśród najczęściej wyrzucanych produktów wskazują kolejno: pieczywo (51 proc.), wędliny (49 proc.), warzywa (33 proc.), owoce (32 proc.), a także jogurty (16 proc.).

Trzeci artykuł z cyklu #NieMarnuj poświęcamy kreatywnemu wykorzystaniu resztek wędlin, mięsa, serów, ryb i jajek. Mamy dla was mnóstwo przepisów i inspiracji kulinarnych. Opowiemy wam również jak we właściwy sposób kupować te produkty i jak je przechowywać by ich nie marnować. 

Jesteśmy ambasadorami akcji  
#NieMarnuj... Jedzenia Zdrowia Czasu Pieniędzy... 
To akcja społeczna zainicjowana i prowadzona przez Radio Kraków. Trwa od 1 do 27 grudnia 2017 roku.
 
Wspólnie z Radiem Kraków mówimy STOP marnowaniu. W ramach akcji #NieMarnuj chcemy promować dobre postawy społeczne:     
- kupuj odpowiedzialnie  
- nie wyrzucaj żywności
- podziel się jedzeniem jeśli masz go za dużo    
- naucz się wykorzystywać resztki
- nie marnuj zasobów naturalnych

WYRZUCAJĄC JEDZENIE MARNUJESZ WODĘ 
Pewnie nigdy o tym w ten sposób nie pomyślałeś, ale wyrzucając jedzenie marnujesz mnóstwo słodkiej, czystej wody, a nie można zapominać o tym, że na świecie jest wiele miejsc w których takiej wody w katastrofalnym stopniu brakuje i ludzie z tego powodu umierają lub cierpią głód i niedożywienie. Wraz z postępującym ociepleniem klimatu ta sytuacja się pogarsza.
Do produkcji mięsa i nabiału zużywa się niesamowicie wielkie ilości wody. Nie chodzi tylko o wodę, którą wypija zwierze. Spójrzcie na problem szerzej. Do rachunku należy doliczyć wodę niezbędną do wyprodukowania paszy (zbóż, ziaren) którymi żywi się zwierzęta. Cała woda zawarta w ziarnie, które zjadają zwierzęta jest uważana za składowa końcowego produktu.

Aby wyprodukować 1 kg mięsa potrzeba średnio 20.000 litrów wody (produkcja 1 kg wołowiny pochłania według różnych szacunków od 40.000 do nawet 50.000 litrów wody!). Dla przykładu posłużymy się mieszkańcem Kalifornii.  Oszacowano, że zużywa on średnio 5678 litrów wody dziennie, z czego aż połowa tej wartości związana jest ze spożyciem mięsa i nabiału. 
Marnując jedzenie - marnujesz również inne zasoby naturalne i wpływasz na wzrost emisji gazów cieplarnianych, które nakręcają globalne ocieplenie.

 
PODZIEL SIĘ JEDZENIEM BY GO NIE ZMARNOWAĆ 


W ramach prowadzonej przez Radio Kraków akcji #NieMarnuj w tym miesiącu zbierane są produkty żywnościowe dla Kuchni świętego Brata Alberta przy ulicy Dietla 48 w Krakowie. Dlaczego akurat tej? Bo codziennie karmi ponad 300 osób. Potrzebuje kilogramy produktów i nie marnuje się tam nawet okruszek. Część produktów Kuchnia kupuje, część otrzymuje w darze od handlowców, którzy chcą się dzielić chlebem, warzywami czy konserwami. Podzielmy się i my. W holu Radia Kraków zainstalowano kosze, do których można dorzucić swoją kaszę, mąkę, makaron czy przyprawy! Przyprawy to zawsze spory wydatek.  Zbiórka skończy się jutro - 16 grudnia 2017.

WSTĘP MAMY ZA SOBĄ, TO TERAZ CZAS NA PRAKTYCZNE RADY. 


PASTY KANAPKOWE

Doskonałym sposobem na zagospodarowanie resztek jedzenia są pasty kanapkowe. Do ich przygotowania możemy wykorzystać wędliny, ser twarogowy, ryby wędzone i konserwowe, jajka ugotowane na twardo, sery żółte i pleśniowe, gotowaną fasolę, soczewicę i grochy, kawałki gotowanego mięsa oraz różne warzywa surowe (cebulę, pomidory, paprykę, rzodkiewki), warzywa gotowane lub pieczone (np. pieczone buraki, bakłażany czy marchewki z rosołu) i zioła. Jako spoiwo do takich past wykorzystujemy niewielką ilość jogurtu naturalnego, oliwy, sosu ajvar lub majonezu.

POMYSŁY NA PASTY KANAPKOWE:

* pasta jajeczna I: jajka na twardo + drobno posiekana cebula + zielona cebulka i/lub natka pietruszki + odrobina majonezu + sól i świeżo zmielony pieprz do smaku

* pasta jajeczna II: jajka na twardo + drobno posiekana cebula + drobno pokrojone resztki wędlin + posiekany szczypiorek + odrobina majonezu + sól i świeżo zmielony pieprz do smaku
 
* pasta z sera białego I: ser biały + drobno pokrojone warzywa: cebula, rzodkiewka, papryka, pomidory, ogórki (w dowolnych kombinacjach) + zielona cebulka + odrobina jogurtu naturalnego + sól i świeżo zmielony pieprz do smaku

* pasta z sera białego II: ser biały + drobno pokrojone resztki wędlin + drobno pokrojone resztki sera żółtego + posiekane zioła + odrobina jogurtu naturalnego + świeżo zmielony pieprz

* pasta rybna I: resztki ryby wędzonej + resztki sera białego + posiekana cebulka zielona + świeżo zmielony pieprz

* pasta rybna II: resztki ryby w puszce (w oleju lub pomidorach)   + resztki sera białego + pokrojona w drobną kostkę cebulka + świeżo zmielony pieprz

*  pasta z resztek wędlin i serów: drobno pokrojone resztki wędlin i serów + odrobina majonezu + posiekane warzywa (cebula, szczypiorek, papryka)

* pasta pieczarkowa: starte pieczarki podsmażone z cebulą na oleju + drobno pokrojone resztki wędlin (lub sera) + sól i świeżo zmielony pieprz do smaku

* pasty na bazie gotowanej fasoli, soczewicy, zielonego groszku z dodatkiem resztek wędlin, ser lub jajek na twardo. 

Pasty kanapkowe doprawiajcie do smaku ulubionymi ziołami, papryką w proszku (ostrą, słodką) czy czosnkiem zmiażdżonym w wyciskarce.

Pasty kanapkowe możecie podawać na co dzień na kanapkach lub wykorzystać je do imprezowych tartinek lub ptysiów. Zerknijcie [NA TEN PRZEPIS] niech będzie dla was inspiracją. 

JAK WYKORZYSTAĆ RESZTKI JAJEK

1. Z jajek na twardo zróbcie pastę kanapkową (spójrzcie wyżej) lub dodajcie je do sałatek.

2. Z surowych białek zróbcie bezy

3. Żółtka wykorzystajcie do zrobienia kogla mogla lub kruchego ciasta (pamiętajcie, że możecie je zrobić na zapas czyli zamrozić i wykorzystać później do pieczenia ciasteczek lub szarlotki). Przepis na kruche ciastka znajdziecie [NA TEJ STRONIE]

JAK WYKORZYSTAĆ RESZTKI WĘDLIN

1. Dodać do jajecznicy lub omletu.
2. Wykorzystać do pasty kanapkowej.
3. Dodać do zapiekanek, tostów, pizzy. 


JAK WYKORZYSTAĆ RESZTKI RYB

1. Z wędzonych i rybek z puszki zróbcie pasty kanapkowe (zerknijcie powyżej

3. Świeże ryby wykorzystajcie do zapiekanek.    

4. Resztki wędzonej ryby dodajcie do sałatki - na przykład  [TAKIEJ]

 

lub [TAKIEJ]

2. Mając resztki świeżej ryby w lodówce możecie przygotować PAPRYKARZ DOMOWY. [TU] znajdziecie przepis.

JAK WYKORZYSTAĆ RESZTKI SERÓW  
1. Utarte resztki żółtego sera świetnie nadają się do obsypania  różnego rodzaju zapiekanek lub kopytek. Sery można również dodać do sałatek czy past kanapkowych. 
 
2. Z resztek bryndzy możecie przygotować farsz do pikantnych rogali. Przepis znajdziecie [NA TEJ STRONIE]

3. Resztki serów dodajcie do omleta, a uzyskacie wykwintne danie. Podstawowy przepis na omlet znajdziecie [NA TEJ STRONIE], reszta jest już tylko waszą wyobraźnią.


4. Ser jest też świetnym dodatkiem gdy przygotowujecie jajka faszerowane.

5. Resztki twardego sera żółtego możecie dodać do pesto

6. Macie za dużo sera? Dodajcie go do risotto [PRZEPIS BAZOWY] 

7. Ser to też świetny dodatek do koreczków. Przepis znajdziecie [TU]  i [TU].

8. Resztki serów wykorzystajcie do zrobienia domowej pizzy serowej. Nasz przepis znajdziecie na [TEJ STRONIE]

 
   10. Z resztek serów zróbcie sos serowy do zapiekanki z warzyw [TU JEST NASZ PRZEPIS]

  JAK WYKORZYSTAĆ MIĘSO Z ROSOŁU

1. Posiekane gotowane mięso można wykorzystać jako bazę do farszu do pasztecików, krokietów i pierogów.

2. Resztki mięsa gotowanego lub pieczonego mogą stanowić bazę do farszu do pieczonej papryki czy innych warzyw (np. kalarepy, pomidorów, cebuli)

 

3. Gotowane mięso możecie wykorzystać przygotowując pasztet. Przepis na pyszny PASZTET DZIADKA TADKA znajdziecie [NA TEJ STRONIE].

 

4. Resztki gotowanego lub pieczonego mięsa możemy wykorzystać do przygotowania past kanapkowych i podawać je na przykład na grzankach. Wystarczy, że połączymy je z drobno pokrojonymi pomidorami, papryką i cebulą lub awokado. 





  KLUCZEM DO NIEMARNOWANIA ŻYWNOŚCI JEST WŁAŚCIWE JEJ PRZECHOWYWANIE.


Przed użyciem lodówki, tak jak przy kupnie każdego innego urządzenia domowego, uważnie zapoznajcie się z instrukcją jej obsługi. Ta uwaga jest całkiem na serio :) Znajdziecie w niej informacje o tym na jakich półkach umieszczać poszczególne grupy produktów żywnościowych.

Najzimniej (ok. 2 stopni)  jest na dolnej półce, przeznaczonej dla surowego mięsa czy ryb. 4 do 5 °C jest na środkowych półkach lodówki i to właśnie tam powinniśmy przechowywać większość produktów: mleko, kefiry, jogurty, biały ser, wędliny oraz ugotowane przez nas potrawy. Na górnej półce temperatura wynosi około 8 stopni Celsjusza.

MASŁO I DOJRZEWAJĄCE SERY
Przechowujemy je na drzwiach lodówki.   Tam panuje optymalna dla nich temperatura.
Nadmiar masła można zamrozić.

MLEKO

Najlepiej zużyj przed terminem widocznym na opakowaniu. Termin przydatności dotyczy zamkniętego produktu! Mleko z otwartego kartonu trzeba wypić w ciągu 3 dni.  Świeże mleko przechowujemy na drzwiach lodówki lub na środkowych jej połkach.

SERY TWAROGOWE
Ich świeżość przy zachowaniu właściwego sposobu przechowywania określa data na opakowaniu. Sery twarogowe, pakowane w pergamin lub folię powinny być przechowywane na środkowej półce w lodówce (w temp. od 1 do 10°C).

WĘDLINY
Przechowujemy w lodówce na środkowych półkach zawinięte w pergaminowy papier. 

Wszystko co pokrojone psuje się szybciej. Wędlina w kawałku  zachowa świeżość dłużej niż w plasterkach. Wędlin w plasterkach nie kupuj więcej niż możesz zjeść w ciągu najbliższych 2 - 3 dni. Pamiętaj, że jej nadmiar zawsze możesz zamrozić w porcjach.

Schab lepiej kupić w kawałku jeśli kotlety mamy w planach smażyć dopiero następnego dnia

ŚWIEŻE MIĘSO

Generalnie świeże mięso, drób przechowujemy nie dłużej niż 2 dni. Najkrócej przechowujemy mięso mielone (maksymalnie kilka godzin), najlepiej przerobić je zaraz po zmieleniu. Najdłużej w lodówce może być przechowywana wołowina (maksymalnie do 4 dni).
Schab lepiej kupić w kawałku jeśli kotlety mamy w planach smażyć dopiero następnego dnia
produkty, które wymagają najniższych temperatur - ok. 2°C. Takim miejscem w lodówce jest dolna półka znajdująca się tuż nad szufladami do warzyw i owoców.

Czytaj więcej na http://www.styl.pl/kuchnia/news-jak-przechowywac-zywnosc-w-lodowce,nId,241083#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Mięso wymaga najniższych temperatur - ok. 2°C. Takim miejscem w lodówce jest dolna półka znajdująca się tuż nad szufladami do warzyw i owoców.

SUSZONA KIEŁBASA
Należy przechowywać ją w papierze (pergaminie) w lodówce na środkowych jej  półkach.


KOTLETY MIELONE (PO KRAKOWSKU - SZNYCLE)


Smażone kotlety mielone przechowuje się w lodówce do 3-4 dni. Można je zamrozić na 3 miesiące. Surowe mięso na kotlety mielone trzeba usmażyć koniecznie tego samego dnia.

GOTOWANE MIĘSO
Można je przechowywać na środkowej półce w lodówce do 3 dni lub zamrozić

MIĘSO PIECZONE
Resztki pieczeni możemy przechowywać na środkowej półce w lodówce  w lodówce przez 3 dni.

KOTLETY SCHABOWE
Usmażone kotlety panierowane można przechowywać w lodówce na środkowej półce nie dłużej niż 3 dni. 
 
BULION MIĘSNY


Ugotowany w domu bulion z mięsa postoi  na dolnej półce w lodówce, w temperaturze 4°C, nie dłużej niż 2 dni. Bulion można zamrozić w zamkniętym pojemniku w temperaturze -18°C na czas 3-4 miesięcy.

JAJKA

Jajka przechowujemy na drzwiach lodówki w przeznaczonych do tego celu pojemnikach. 
Potrawy zawierające surowe żółtka (np. domowe sosy i majonezy lub desery) powinny być obowiązkowo przechowywane w lodówce i zjedzone tego samego dnia.
Jaja ugotowane na twardo w nienaruszonej skorupce można przechować w lodówce przez 3 dni. 
Jaja obrane ze skorupki po ugotowaniu można przechować w zamkniętym pojemniku nie dłużej niż przez 1-2 dni.
Żółtko ugotowane na twardo można zamrażać w szczelnie zamykanym pojemniku.
Nie zamraża się całych jaj ugotowanych na twardo (stają się niesmaczne, gumowate).

Surowe żółtka i białka jaja można zamrozić w pojemnikach.  


PRZECZYTAJCIE RÓWNIEŻ:

NIE MARNUJ JEDZENIA CZEŚĆ PIERWSZA WARZYWA I OWOCE

  


Komentarze

  1. fajne, ja teraz więcej przygotowuje w domu, kupiliśmy w nowym mieszkaniu zgrzewarkę próżniową, FoodSaver FFS006X, do ryb, past, serów, niesamowicie wygodne!

    OdpowiedzUsuń
  2. Praktycznie większość produktów można spakować za pomocą pakowarki, co potrafi znacznie wydłużyć ich termin przydatności do spożycia. Super pomysł taka pakowarka i dbanie o przechowywanie żywności.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo przydatne wskazówki, nawet można sobie takie wydrukować dla lepszego zapamiętania. Niestety tej żywności faktycznie dużo się marnuje i wszyscy o tym alarmują. To nie powinno tak być. Jeśli każdy będzie w swoim gospodarstwie tego pilnował to sytuacja się poprawi, ale to każdy powinien. Ja nawet mam zamiar kupić sobie zestaw próżniowych pojemników na https://seeyoo.pl/ do przechowywania żywności. Można różnego rodzaju produkty w nich trzymać, będą dłużej świeże czyli mniej się będzie marnowało.

    OdpowiedzUsuń
  4. Przechowywanie żywności w odpowiednich pojemnikach pod przykrywką pozwala jedzeniu zachować świeżość na dłużej. Takie pojemniki przydają się w każdej kuchni i warto po nie sięgnąć, gdy nie jesteśmy w stanie zużyć danego produktu spożywczego od razu, a chcemy wykorzystać go np. za kilka dni. Pojemniki pomogą zachować świeżość i odpowiedni smak.

    OdpowiedzUsuń
  5. dużo ciekawych przydatnych rad, które warto wcielić w życie i być bardziej eko ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo fajny i przydatny wpis, z którym powinni zapoznać się ludzie, bo niestety ale marnowanie żywności to problem globalny, o którym trzeba głośno mówić i jemu zapobiegać!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

POLECANE

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI