BUDYŃ JAGLANY Z KARMELIZOWANYMI W MIODZIE ORZECHAMI I JABŁKAMI
BUDYŃ JAGLANY Z KARMELIZOWANYMI W MIODZIE ORZECHAMI I JABŁKAMI
Zima nie rozpieszcza nas bogactwem sezonowych owoców i warzyw, ale właśnie za to ją lubię, za ten jej chłodny minimalizm, który wymusza w nas kreatywność w kuchni. W spiżarni nadal pachną nam jabłka i gruszki, orzechów wciąż mamy spory zapas; jest marchew, są buraki i dynia, jest fasola. Reszta owoców zamknięta w słoikach lub ususzona przypomina o cudownych smakach lata. I jest jeszcze miód, to nasze płynne złoto zastygłe teraz i skrystalizowane w słoikach.
Zima to czas szarlotek i tarty z gruszkami, pieczonych jabłek, gruszek w czerwonym winie i orzechów karmelizowanych w miodzie; to czas marchewkowego ciasta i dyniowych muffinek, brownie z burakami i czekoladowych pralinek z fasoli. Zima to też czas jaglanego budyniu, na który przepis dzisiaj wam podamy.
SEZONOWO, LOKALNIE
W naszej kuchni sezonowość to jest takie słowo-klucz, które otwiera drzwi do smaków dzieciństwa i daje nieprzebrane pokłady radości jakie płyną z dobrego jedzenie. To za jego sprawą zmieniają się potrawy na naszym stole. Jedząc to co sezonowe - jemy to co najzdrowsze i najsmaczniejsze w danym okresie.
EKOLOGICZNIE
To również nasz sposób na niemarnowanie zasobów naturalnych. Wybierając sezonowe, lokalne produkty mamy rzeczywisty wpływ na środowisko naturalne w którym żyjemy. To daje nam poczucie, że naprawdę od nas coś zależy, a nie tylko od politycznych decyzji czy przepisów prawnych. Nasze codzienne, zwyczajne wybory konsumenckie, nasze przyzwyczajenia mają ogromny wpływ na jakość naszego życia, na środowisko naturalne, na klimat, na świat, który pozostawimy po sobie naszym dzieciom. To
one tworzą globalny popyt na produkty, a każdy spożywany przez nas produkt
wiąże się z emisją do atmosfery określonej ilości dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń (powstałych w związku z wytwarzaniem, transportem, przechowywaniem żywności oraz produkcją, transportem i składowaniem opakowań generujących później hałdy śmieci) co wymiernie przekłada się na powstawanie efektu cieplarnianego i w jego
konsekwencji na zmiany w klimacie. W wolnej chwili poczytajcie o tym więcej [NA TEJ STRONIE NASZEGO BLOGA].
PYSZNIE I ZDROWO
Kasza jaglana jest doskonałą bazą do przygotowania zimowego deseru. To prawdziwa królowa kasz. Zawarte w niej węglowodany i łatwo przyswajalne białko dodadzą wam
jednocześnie energii i zapewnią poczucie lekkości. Powstaje z nasion prosa. Ma
właściwości antywirusowe, zmniejsza stany zapalne błon śluzowych (jest
świetnym domowym lekiem na katar powodującym zmniejszanie wydzielania
nadmiaru śluzu). Nie zawiera glutenu. Ma właściwości zasadotwórcze. Jest bogata w witaminy z grupy B: B1, B2, B6 oraz żelazo i miedź. Kasza jaglana kryje również w sobie krzem dzięki czemu zarówno poprawia kondycję naszej skóry, włosów i paznokci, jak i pełni ważna rolę w mineralizacji kości zapobiegając ich odwapnieniu oraz poprawia naszą przemianę materii. Zawiera również sporo witaminy E i lecytyny przez co doskonale wpływa na naszą pamięć i koncentrację.
JAK GOTOWAĆ KASZĘ JAGLANĄ?
Do kaszy jaglanej łatwo się zrazić. Wystarczy tylko raz ugotować ją w
niewłaściwy sposób by dojść do wniosku, że się jej nie lubi. Wszystko z
powodu goryczki którą ta kasza ma w sobie.
Aby pozbyć się naturalnej goryczki zawartej w kaszy jaglanej należy ją przed gotowaniem najpierw dokładnie przepłukać na sitku zimną, bieżącą wodą, a następnie powtórzyć tę czynność wsypując ją do gorącej wody, płucząc dokładnie i ponownie odcedzając. Dopiero tak przygotowaną kaszę jaglana wrzuca się do czystej, wrzącej, lekko osolonej wody i gotuje.
W kaszy jaglanej zawarte są fityniany utrudniające naszemu organizmowi przyswajanie składników mineralnych z pożywienia. Aby je unieczynnić należy kaszę jaglana przed gotowaniem zalać wodą z dodatkiem soku z cytryny i pozostawić do namoczenia na kilka godzin lub całą noc.
BUDYŃ JAGLANY Z KARMELIZOWANYMI W MIODZIE ORZECHAMI I JABŁKAMI
składniki:
* 1 szklanka kaszy jaglanej
* 3,5 szklanki mleka (krowiego lub roślinnego)
* 4 łyżki miodu
* 2 kwaśne jabłka (najlepiej odmiany szara reneta) lub 2 gruszki
* 1/2 szklanki orzechów włoskich (obranych ze skorupek)
* garść żurawiny suszonej
* szczypta soli
BUDYŃ JAGLANY Z KARMELIZOWANYMI W MIODZIE ORZECHAMI I JABŁKAMI - WYKONANIE
Gotujemy kaszę jaglaną
1
szklankę kaszy jaglanej wsypujemy na sitko, płuczemy zimną wodą, a następnie przesypujemy kaszę do garnka z bardzo gorącą wodą, mieszamy przez chwilę i ponownie odcedzamy na sitku co pozwoli na usunięcie goryczki (pisaliśmy o tym powyżej). Opłukaną kaszę wsypujemy do garnka. Do wypłukanej kaszy wlewamy 3,5
szklankami mleka krowiego lub roślinnego (jak wolicie), dodajemy szczyptę soli i gotujemy około 20 minut na małym ogniu często mieszając do momentu aż kasza wchłonie całe mleko. Tak ugotowaną kaszę pozostawiamy pod przykryciem do chwili aż lekko przestygnie. Chcemy aby temperatura kaszy nie przekraczała 40 stopni C (dzięki temu dodany do niej miód nie straci cennych wartości odżywczych).
Do przestudzonej kaszy jaglanej dodajemy 2 łyżki miodu i całość dokładnie blendujemy do uzyskania gładkiego kremu budyniowego.
Jabłka (i gruszki) kroimy na ćwiartki, wycinamy z nich gniazda nasienne i kroimy w plastry.
Orzechy niezbyt drobno siekamy.
Na patelnię przekładamy 2 łyżki miodu i podgrzewamy na małym ogniu. Gdy miód całkowicie się rozpuści wsypujemy na patelnię orzechy i dodajemy plastry jabłek. Karmelizujemy je przez około 4 minuty. W tym czasie obracamy plasterki owoców.
BUDYŃ JAGLANY Z KARMELIZOWANYMI W MIODZIE ORZECHAMI I JABŁKAMI
Pyszny i zdrowy deser zimowy jest już gotowy
Do salaterek przekładamy jaglany budyń. Układamy na nim karmelizowane w miodzie owoce i orzechy. Całość posypujemy żurawiną.
SMACZNEGO !
POZNAJCIE RÓWNIEŻ PRZEPISY NA INNE NASZE ZIMOWE DESERY.
"Klikając" w nazwę dania przeniesiecie się automatycznie na stronę z naszym przepisem.
CIASTO ORZECHOWO-GRUSZKOWE
JABŁKA PIECZONE Z NADZIENIEM Z KASZY JAGLANEJ
PRALINKI Z FASOLI
TARTA Z JABŁKAMI I GRUSZKAMI
DYNIOWE CIASTO I DYNIOWE MUFFINKI
PIEROGI Z SUSKĄ SECHLOŃSKA, ORZECHAMI I MIODEM
budyń jaglany
Aż ślinka cieknie. Jak to pięknie wygląda. Musi być przepyszne :)
OdpowiedzUsuńsuper przepis :)
OdpowiedzUsuńbardzo chętnie spróbuję :)
OdpowiedzUsuń