TRYB JASNY/CIEMNY

BAKŁAŻAN FASZEROWANY

faszerowany baklazan, baklazan, baklazan przepisy, warzywa faszerowane

FASZEROWANY BAKŁAŻAN

Przygotowując kolację często sięgam po pękate, obłe bakłażany zwane również oberżyną lub gruszką miłosną. Wiele nazw - jedno cudowne warzywo dające mnóstwo kulinarnych możliwości. Najlepszym sposobem na jego przygotowanie jest wykorzystanie gorącej atmosfery piekarnika. Wysoka temperatura sprawia, że nieprzyjemnie gąbczasta konsystencja bakłażana zmienia się nie do poznania i nabiera cudownie maślanego charakteru. Miąższ bakłażanów fantastycznie chłonie wszystkie smaki, przenika nimi do głębi. Świetnie komponuje się ze wszystkim co śródziemnomorskie.  Przygotowując dania z bakłażanem sięgam wiec często po pomidory, czosnek, oliwę z oliwek, bazylię oraz włoskie, greckie lub chorwackie sery. 


CIEKAWOSTKA: Bakłażana w kuchni traktujemy jak warzywo, ale z botanicznego punktu widzenia jest to owoc. 

FASZEROWANE BAKŁAŻANY

SKŁADNIKI:

* 1 bakłażan (o wadze około 400 g)

* 200 g mielonego mięsa, najlepiej wołowiny

*  cebula

* 150 g szpinaku mrożonego w liściach lub 200 g świeżego szpinaku

* 1 puszka pomidorów krojonych w puszce

* 2 ząbki czosnku

* 3 łyżki oliwy z oliwek

* sól i świeżo zmielony pieprz do smaku

* bazylia

faszerowany baklazan, baklazan, baklazan przepisy, warzywa faszerowane
WYKONANIE:

Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni C.

Bakłażan kroję wzdłuż na pół, jego miąższ płytko nacinam w kratkę uważając przy tym by nie uszkodzić jego skórki. Oprószam go solą, pozostawiam na kilka minut i wycieram papierowym ręcznikiem. Miąższ bakłażana  oprószam ponownie odrobiną soli, świeżo zmielonym pieprzem oraz skrapiam niewielką ilością oliwy (wystarczy jej łyżka). Bakłażan spije każdą ilość oliwy, którą go polejecie i nasiąknie nią. Nie możecie więc przesadzić z jej ilością.   Tak przygotowane połówki bakłażana wkładam do nagrzanego piekarnika na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piekę je przez mniej więcej 20 minut. Oberżyny muszą się lekko zapaść, ugiąć. W tym czasie przygotowuję farsz.

FARSZ:

Cebulę kroję w drobną kostkę.

Na patelni rozgrzewam oliwę i wsypuję na nią pokrojoną cebulę. Często mieszając czekam aż się zeszkli. Dodaję szpinak. Całość duszę aż odparuje nadmiar wody ze szpinaku. Warzywa zsuwam na brzeg patelni i dodaję mięso. Często je mieszając podsmażam aż „zbieleje” (zajmie to 3 - 4 minuty). Dodaję pomidory i wszystkie składniki farszu; mieszam. Farsz doprawiam solą (z umiarem), świeżo zmielonym pieprzem (do woli), zmiażdżonym  w wyciskarce czosnkiem oraz posiekanymi listkami bazylii.

Blachę z podpieczonymi połówkami bakłażana wyjmuję z piekarnika. Łyżką delikatnie wydrążam część miąższu, drobno go kroję i dodaję do przygotowanego wcześniej farszu, którym po wymieszaniu napełniam połówki bakłażana i wkładam je ponownie do piekarnika.

Faszerowanego bakłażana piekę przez kolejne 20 minut w 180 stopniach C.

10 minut przed końcem pieczenia posypuję go kawałkami mozzarelli. Przed podaniem faszerowanego bakłażana dekoruję listkami bazylii. 

 

SPRÓBUJCIE RÓWNIEŻ:

KANAPKA ZE STEKIEM I GRILLOWANYMI WARZYWAMI

baklazan przepisy kulinarne
 FASZEROWANE CUKINIE OKRĄGŁE 

baklazan przepisy kulinarne
 SZASZŁYKI Z SEREM HALLOUMI

baklazan przepisy kulinarne

 

 

Komentarze

  1. Tak jak kiedyś odpuściłam trochę faszerowane papryki kosztem cukinii, tak teraz stwierdzam, że cukinię z kolei zastąpię bakłażanem:D Super smaczne danie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Bakłażan był bardzo długo przeze mnie niedoceniany. Zawsze wydawał mi się mdły i nie wykorzystywałam go w mojej kuchni. Przepis na faszerowanego bakłażana znalazła moja mama i od razu postanowiła wypróbować. Mimo mojej początkowej niechęci, danie było bardzo smaczne i na pewno wypróbuje je również u siebie :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja bardzo lubię faszerowane warzywa i chętnie testuję nowe przepisy. Bakłażana już kiedy przyrządzałam, ale w inny sposób, więc na pewno wykorzystam nowy przepis. Danie wygląda bardzo apetycznie i z pewnością równie dobrze smakuje. Kupię jutro niezbędne składniki i może przygotuję na obiad :-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

POLECANE

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI