KULEBIAK Z CZERWONĄ KAPUSTĄ
KULEBIAK Z CZERWONĄ KAPUSTĄ
Kulebiak to duży pieróg pieczony w kształcie walca z ciasta drożdżowego lub kruchodrożdżowego. Swoim wyglądem przypomina roladę. Można przygotować go z dowolnym farszem warzywnym, mięsnym lub rybnym. Najczęściej pieczemy go z nadzieniem z kapusty i grzybów podając jako dodatek do czerwonego barszczu i w takiej formie często gości na wigilijnych i świątecznych stołach.
Zimą często piekę kulebiak z czerwoną kapustą. O tej porze roku to pyszna propozycja na kolację lub świetne danie imprezowe. Najlepiej smakuje prosto po wyjęciu z pieca, ale pyszny jest również podany na zimno.
KULEBIAK Z CZERWONĄ KAPUSTĄ
SKŁADNIKI:
* proporcje na 2 formy keksowe o wymiarach 8 x 27 cm
* kulebiak można również upiec w jednej długiej formie lub na płaskiej blaszce do pieczenia
CIASTO:
- 600 g mąki pszennej
- 1 opakowanie drożdży suszonych instant (waga - 7 g)
- 1 płaska łyżka cukru
- 1,5 łyżeczki soli
- 2 jajka do ciasta + 1 jajko do posmarowania kulebiaków przed pieczeniem
- 220 ml maślanki w temperaturze pokojowej
- 2 łyżki masła
- kminek do posypania kulebiaka (opcjonalnie)
FARSZ:
- 1 kg czerwonej kapusty
- 2 czerwone cebule
- 1,5 łyżki octu balsamicznego
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- 150 g żurawiny suszonej
- sól (z umiarem)
- świeżo zmielony czarny pieprz (do woli)
WYKONANIE:
CIASTO:
W misce mieszam mąkę z drożdżami, cukrem i solą. Następnie dodaję 2 jajka, rozpuszczone masło oraz maślankę w temperaturze pokojowej.
Wszystkie składniki mieszam przez 2 - 3 minuty mikserem z końcówką w kształcie haka (można to oczywiście zrobić ręcznie), a potem wyrabiam ciasto ręcznie przez około 10 minut - ciasto drożdżowe "lubi" ciepło naszych dłoni.
Wyrobione ciasto powinno być gładkie, elastyczne i ładnie odchodzić od ręki. Jeśli jest zbyt lepkie należy dodać odrobinę mąki. Wyrobione ciasto smaruję z wierzchu odrobiną oleju, przykrywam foliowym woreczkiem i pozostawiam w misce w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 1 godzinę.
FARSZ:
Umytą kapustę kroję na pół i szatkuję pozostawiając głąb.
Cebulę obieram, kroję na pół, a potem w piórka.
Na patelni z wysokim brzegiem lub w garnku rozgrzewam olej, podsmażam na nim cebulę aż zmięknie i delikatnie się zrumieni. Wsypuję poszatkowaną kapustę i dodaję 1/4 łyżeczki soli, duszę często mieszając do chwili aż kapusta zmięknie i nieco odparuje z niej woda. Dolewam ocet balsamiczny, wsypuję żurawinę i dodaję sporo świeżo zmielonego pieprzu. Całość duszę jeszcze kilka minut. Kapusta ma zmięknąć, ale zachować przy tym nieco jędrności. Doprawiam ją solą i pieprzem w razie potrzeby. Gotowy farsz ma być wyrazisty w smaku, słodko-kwaśny i pieprzny zarazem.
ZWIJANIE KULEBIAKÓW
Po godzinie wyrastania wykładam ciasto na podsypaną mąką stolnicę i rozwałkowuję cienko na duży prostokąt o wymiarach około 60 x 30 cm. Odcinam skrawki ciasta, robię z nich mała kulkę, odkładam na bok. Wykorzystam je potem do zrobienia ozdób na kulebiak.
Prostokąt z rozwałkowanego ciasta kroję w poprzek na pół, na 2 kwadraty o wymiarach 30 x 30 cm. Obie połówki ciasta pokrywam równomiernie warstwą farszu, zwijam w roladę i przenoszę do foremek wyłożonych papierem do pieczenia. Miejsce łączenia ciasta ma znaleźć się na spodzie.
Foremki z kulebiakiem przykrywam ściereczką i odstawiam do wyrośnięcia na 20 minut.
W tym czasie piekarnik rozgrzewam do 180 st. C.
Z pozostałych resztek ciasta wycinam dowolne ozdoby, np. gwiazdki. Ozdoby smaruję od spodu małą ilością wody i przyklejam je starannie na wierzchu kulebiaków.
Wierzch kulebiaków smaruję rozmąconym jajkiem i posypuję kminkiem.
Foremki z wyrośniętym kulebiakiem wstawiam do nagrzanego piekarnika na środkową półkę (opcja pieczenia: góra/dół) i piekę przez 30 minut. W trakcie pieczenia ciasto jeszcze lekko podrośnie i kusząco się zrumieni. Po upieczeniu uchylam drzwiczki piekarnika i foremki wyjmuję po kilku minutach.
Przed podaniem kulebiak kroję w plastry.
Taki kulebiak można serwować zarówno na ciepło jak i na zimno.
kulebiak z czerwoną kapustą
Dla mnie bomba. :)
OdpowiedzUsuń