POLICZKI WIEPRZOWE Z WARZYWAMI Z WOLNOWARU
POLICZKI WIEPRZOWE Z WARZYWAMI Z WOLNOWARU
Pyszne policzki wieprzowe duszone z warzywami w wolnowarze
Policzki wieprzowe z warzywami z wolnowaru to genialne danie obiadowe. Jeśli do tej pory nie jedliście potraw przygotowanych z tej części wieprzowiny to koniecznie musicie ich spróbować. Jest to z pewnością jeden z najciekawszych kawałków wieprzowiny. Mięso ma swoją charakterystyczną strukturę i intensywny smak, jest delikatne, miękkie, dosłownie rozpływa się w ustach; wyróżnia je również kleistość ze względu na stosunkowo dużą zawartość kolagenu.
POLICZKI WIEPRZOWE Z WARZYWAMI – JAK NAJLEPIEJ JE PRZYGOTOWAĆ?
Policzki wieprzowe zawsze wymagają długiego gotowania bo jest to twarde, chude, lekko poprzerastane błonkami mięso. Tu idealnie sprawdzi się wolnowar. Po szybkim, wstępnym przygotowaniu produktów reszta procesu przygotowywania potrawy odbywa się już sama, bez naszego udziału i bez konieczności doglądania, mieszania i kontrolowania ilości płynu w naczyniu. Przyrządzanie policzków wieprzowych w wolnowarze nie zajmie nam więc dużo czasu.
POLICZKI WIEPRZOWE Z WARZYWAMI Z WOLNOWARU
- 1,2 kg policzków wieprzowych (10 sztuk)
- 2 marchewki
- 3 cebule białe lub czerwone
- 1 duża papryka czerwona
- 1 duża żółta papryka
- 0,5 kg pieczarek
- 1 cukinia
- 1 kalarepa
- 3 łodygi selera naciowego
- 2 gałązki rozmarynu
- ½ główki czosnku
- ¼ łyżeczki soli
- ½ łyżeczki ziaren pieprzu grubo zmielonych
- 3 listki laurowe
- 4 ziarna ziela angielskiego
- ½ łyżeczki kminku
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- 150 ml wody lub czerwonego, wytrawnego wina
DEKORACJA
- listki selera naciowego
- świeże zioła (np. mięta czy natka pietruszki)
DODATKI
- kluski (np. kopytka kluski śląskie) lub kasza gryczana
UWAGI
Do przygotowania tego dania można wykorzystać również inne warzywa, a nawet owoce (np. jabłka, gruszki, wędzone śliwki). Kombinacji smakowych tej potrawy możecie tworzyć bardzo wiele. Policzki wieprzowe świetnie smakują duszone z kawałkami dyni, leśnymi grzybami, białą kapusta, cukrowym groszkiem czy selerem.
POLICZKI WIEPRZOWE Z WARZYWAMI Z WOLNOWARU - PRZEPIS KROK PO KROKU
1. Policzki wieprzowe myję, osuszam i dokładnie oczyszczam z błon.
2. Cebule i kalarepę obieram i kroję w duże kawałki.
3. Obrane marchewki kroję w grube plastry.
4. Papryki pozbawiam gniazd nasiennych i kroję na kawałki.
5. Pieczarki kroję na ćwiartki lub połówki (zależnie od ich wielkości)
6. Cukinię kroję na ćwiartki, pozbawiam gniazd nasiennych i kroję na sporej wielkości kawałki.
7. Na patelni rozgrzewam 2 łyżki oleju i bardzo krótko obsmażam na niej policzki ze wszystkich stron. Ten etap przygotowania dania możecie pominąć jeśli chcecie by potrawa było lżej strawna i bardziej dietetyczna.
8. Na dno misy wolnowaru przekładam pokrojone warzywa, na nich układam wcześniej obsmażone i obsypane przyprawami policzki wieprzowe, wlewam szklankę wody (lub wina) i naczynie przykrywam pokrywką.
9. Ustawiam czas pracy wolnowaru:
- opcja LOW 8 godzin - urządzenie pracuje w temperaturze około 80 stopni C. Potrawa przygotowywana jest w niskiej temperaturze przez długi czas. To idealna opcja do nocnego gotowania lub do nastawienia potrawy rano gdy wychodzimy do pracy.
- opcja HIGH 4 godziny - urządzenie pracuje w temperaturze około 90 stopni C. Danie przygotowywane jest w krótszym czasie w wyższej temperaturze.
Pokrywy wolnowaru nie należy podnosić bez potrzeby w trakcie przygotowywania potrawy. Wiem, trudno zachować cierpliwość i powstrzymać ciekawość ale takie działanie powoduje niepotrzebne obniżanie temperatury w naczyniu urządzenia i zaburza przebieg prawidłowego przygotowania potrawy.
10. Na godzinę przed końcem gotowania dodaję pokrojone w kawałki łodygi selera naciowego.
11. 20 minut przed końcem duszenia dodaję wcześniej przygotowane i podgotowane kopytka lub kluski.
12. Przed podaniem posypuję danie natką selera naciowego oraz świeżymi ziołami (np. listkami mięty lub pietruszką zieloną).
PODZIEL SIĘ PRZEPISEM
Spodobał Ci się ten przepis? Masz jakieś pytania? Będzie nam miło jeśli zostawisz swój komentarz pod artykułem lub udostępnisz nasz artykuł w swoich mediach społecznościowych oznaczając nas dodatkowo tagiem #zycieodkuchni
GOTOWANIE W WOLNOWARZE
Policzki wieprzowe z warzywami przygotowałam wykorzystując z WOLNOWARU CROCKPOT 5,7L, CHROM Jestem bardzo zadowolona z tego urządzenia. Spełnia ono moje oczekiwania. Przekonałam się, że jest po prostu stworzone by ułatwić mi zdrowe, smaczne, tanie gotowanie dla całej rodziny. Perfekcyjnie łączy w sobie klasyczny design, elegancję i staranność wykonania przez co jest prawdziwą ozdobą kuchni. Wolnowar Crockpot pozwala zaoszczędzić energię i obniżyć wysokość rachunków. Ogranicza również czas który muszę aktywnie poświęcić na przygotowywanie codziennych posiłków i jednocześnie sprawia że są one gotowe idealnie na czas. Pojemność jego misy do gotowania jest świetnie dopasowana do potrzeb mojej rodziny (dostępne są urządzenia o różnej pojemności). Cyfrowy panel sterowania w wolnowarze jest bardzo prosty i
intuicyjny w obsłudze.
Wolnowar Crockpot pozwala mi zaoszczędzić mnóstwo czasu. Jak to jest możliwe? Jest
to urządzenie elektryczne, które bezpiecznie może pracować bez naszego nadzoru. Po szybkim, wstępnym przygotowaniu produktów wszystko potem
dzieje się już samo, bez żadnego mojego udziału, bez konieczności doglądania,
mieszania, pilnowania. Nic się nie przypali i nic nie wykipi. To niezwykle
wygodne. W czasie przygotowywania posiłku w wolnowarze mogę spokojnie wyjść z domu do pracy, a kiedy wrócę będzie czekał
gotowy, ciepły obiad. Jeśli taka sytuacja wzbudza w was pewien niepokój zapytam tylko o to czy wychodząc z domy wyłączacie z kontaktu lodówkę? Wiem, że tego nie robicie. Wolnowar również w pełni bezpiecznie jak lodówka działa gdy was w domu nie ma.
Z takim urządzeniem łatwiej jest przestrzegać dietę i jadać
regularnie zdrowe, również dietetyczne posiłki. Świadomość, że jak tylko wrócę do domu będzie czekał na mnie ciepły, gotowy obiad bardzo pomaga mi w przestrzeganiu diety i nie podjadaniu w ciągu dnia. Wolnowar często też nastawiam wieczorem tuż przed
pójściem spać, a rano gotowe jedzenie pakujemy do lunchboxów
i zabieramy ze sobą do pracy. Na dzieci wracające przed nami ze szkoły też czeka ciepły, gotowy posiłek. Wystarczy go nałożyć na talerz, a z tym starsze dzieci radzą sobie bez problemów (wszystko dzięki funkcji podgrzewania).
Crockpot jest odpowiedzią na potrzeby naszych czasów. Pozwala gotować bez gazu. To energooszczędne, elektryczne urządzenie. Jego budowa zapewnia skupienie całej energia na potrawie. Naczynie wolnowaru w którym przygotowujemy posiłek oraz jego pokrywę można myć w zmywarce co oznacza oszczędność zużycia wody.
Jedzenie przygotowane w wolnowarze Crockpot jest bardzo smaczne i zdrowe. Powolne gotowanie
w pełni wydobywa smak i aromat potrawy. Temperatura w pracującym wolnowarze nie przekracza 100 stopni Celsjusza co
sprawia, że utrata cennych witamin i mikroelementów została ograniczona do minimum, mięso w nim gotowane pozostaje soczyste i bardzo smaczne, a warzywa
zachowują jędrność i nie rozpadają się. Przygotowuję w nim pieczenie, gulasze, zrazy, zupy, duszę warzywa i owoce.
Jest to urządzenie energooszczędne. Wolnowar Crockpot 220 W włączony przez 8 godzin oszczędza do 75% energii elektrycznej w porównaniu z piekarnikiem 2200 W włączonym na 140 stopni C przez 2h 15 min. Mniejsze zużycie energii to niższe rachunki do zapłacenia (wolnowary Crockpot zużywają od 75 do 150 watów energii elektrycznej na poziomie grzania LOW i pomiędzy 150 i 210 watów na poziomie HIGH).
Gotowanie w wolnowarze jest tanie nie tylko ze względu na niskie zużycie energii przez to urządzenie, ale również dlatego, że można w nim tańsze gatunki mięsa zmienić w przepyszne dania. Mięso i warzywa można gotować w jednocześnie tworząc fantastyczne jednogarnkowe potrawy. Kluski czy makaron możemy dodać do naszej potrawy pod sam koniec jej przygotowania (na ostatnie 30 minut).
Urządzenie nie podnosi temperatury w pomieszczeniu w którym pracuje i nie unoszą się nad nim kłęby pary jak nad garnkami na kuchence. Gotowanie w nim latem to idealne rozwiązanie. Wbudowany timer zatrzymuje gotowanie po ustalonym czasie, a następnie przełącza urządzenie w tryb podtrzymywania temperatury.
POLICZKI WIEPRZOWE Z WARZYWAMI DUSZONE W GARNKU TRADYCYJNYM
Wszystkie produkty przygotowujemy dokładnie tak samo jak w przypadku gotowania w wolnowarze. Policzki wieprzowe myjemy, osuszamy i dokładnie oczyszczamy z błon. Cebule kroimy na kawałki lub w piórka. Na patelni z wysokim brzegiem lub w dużym rondlu rozgrzewamy olej i obsmażamy policzki na złoty kolor z obu stron. Wrzucamy pokrojone cebule i czekamy aż się podduszą. Dodajemy świeże gałązki rozmarynu, liście laurowe, sól, pieprz i ziele angielskie; wlewamy około 300 ml wody (lub 150 ml wody i 150 ml wina) i dusimy pod przykryciem na małym ogniu przez 2,5 godziny. Sos powinien sięgać co najmniej 2/3 wysokości mięsa. W tym czasie kawałki mięsa obracamy co pół godziny i w razie potrzeby podlewamy je wodą. W trakcie duszenia się mięsa kroimy pozostałe warzywa. Po upływie 2,5 godziny powolnego duszenia nasze policzki wieprzowe zaczynają już mięknąć. Czas dodać marchewkę, pieczarki, kalarepę i cukinię. Całość dusimy przez kolejne 25 minut. Dodajemy pokrojone łodygi selera naciowego i dusimy jeszcze 10 minut.
Artykuł powstał w ramach współpracy partnerskiej z marką CROCKPOT
policzki wieprzowe z warzywami z wolnowaru
Tego typu policzki wieprzowe to ja rozumiem. Jestem ich wielkim fanem!
OdpowiedzUsuń