CZEKOLADA I KAPUŚNIAK PAWEŁ BRAVO
Czekolada i kapuśniak Felietony do czytania przy zagniataniu masy na ciasto albo karmelizowaniu cebuli autorstwa Pawła Bravo.
Czekolada i kapuśniak Felietony do czytania przy
zagniataniu masy na ciasto albo karmelizowaniu cebuli autorstwa Pawła Bravo.
Osiemdziesiąt trzy felietony i jeszcze więcej przepisów na ulubione potrawy Pawła Bravo wybrała do tej książki Paulina Bandura spośród blisko 500, które autor w ostatnich siedmiu latach opublikował na łamach „Tygodnika Powszechnego”. To krótkie formy pełne treści i smaku.
Paweł
Bravo - dziennikarz i tłumacz, z wykształcenia filozof i historyk
sztuki, felietonista kulinarny "Tygodnika Powszechnego". Bardzo
sugestywnie i plastycznie pisząc o smakach, aromatach, jedzeniu i winie
rozbudza w czytelniku nieposkromiony apetyt i ciekawość. W jego tekstach czuje się spokój jaki daje bliski kontakt z naturą i podążanie za nią w wyborze tego co trafia na nasz talerz. W kuchni jest wielbicielem sezonowych i lokalnych składników. Z pochodzenia będąc pół-Włochem i pół-Polakiem w prezentowanych w książce przepisach apetycznie splata miłość do obydwu kuchni. Zachwyca sposobem jakim posługuje się słowem, biegłością i trafnością w doborze porównań i odniesień. Nie ma w tym patosu, jest za to piękno, naturalność i prawda.
Bravo bardzo zręcznie łączy dziennikarstwo polityczne
z kulinarnym. Jest wnikliwym, uważnym i jednocześnie bardzo wrażliwym
obserwatorem otaczającej nas rzeczywistości. Jednym zdaniem, drobną dygresją skutecznie kieruje naszą uwagę na to co
społecznie ważne, ciekawe i to co w niedalekiej przyszłości będzie miało wpływ
na nasze życie. Pisze z lekkością o sprawach nie zawsze łatwych. Choć wszystkie
felietony krążą gdzieś wokół kuchni oraz jedzenia i wina oraz z racji formy literackiej nie
krępuje je nadmierna powaga wypowiedzi, to jednak bardzo poważnie, choć nie bez szczypty
humoru, traktują o tym co na bieżąco dzieje się w polityce, ekonomii, sztuce i
kulturze. Jedzenie to przecież nie tylko przyjemność sama w sobie. Przez to, że
zaspokaja jedną z naszych podstawowych potrzeb życiowych stało się bardzo
ważnym elementem w grze politycznej na każdym jej szczeblu, wiąże się ściśle z
wielkim biznesem, gospodarką, ekonomią, obyczajami. To co trafia na nasz talerz tylko pozornie
jest jedynie naszym indywidualnym wyborem. Jesteśmy często "programowani" na wiele sposobów przez wielki świat biznesu i polityki. Wielki wpływ na to co
jemy mają decyzje polityczne zapadające na bardzo wysokim szczeblu, wszelkie
ramy prawne określające całą politykę żywieniową poszczególnych państw i świata,
nasz status społeczny i ekonomiczny. Wszystko to wplecione jest dodatkowo w naszą
tradycję i tożsamość narodową wyrażaną poprzez kuchnię, zachodzące w naszym
kraju i świecie przemiany obyczajowe oraz nierzadko sztucznie kreowane i pompowane mody i trendy które jedzeniu towarzyszą. Jedzenie jest też takim świetnym wizualnym wskaźnikiem
nierówności społecznych. Tę wielowymiarową siłę związku jedzenia i wielkiej
polityki Paweł Bravo bardzo zręcznie prezentuje w swoich felietonach zgrabnie wplatając liczne filozoficzne i historyczne odniesienia.
Czytam nieśpiesznie delektując się kolejnymi opowiedzianymi historiami. Wracam w myślach do wybranych zdarzeń które opisują, do emocji jakie niektóre z nich we mnie budziły w ostatnich latach i do burzliwych dyskusji które w związku z nimi toczyły się czasem w moim domu przy kuchennym stole. Dobrze jest spojrzeć jeszcze raz na jakieś wydarzenie poprzez pryzmat czyjejś wrażliwości, wiedzy, doświadczenia i umiejętności syntetycznego postrzegania. To czasem otwiera nam szerzej oczy, zmusza do zastanowienia, uwrażliwia na społeczną krzywdę. Przy jedzeniu i przy kuchennym stole najlepiej się rozmawia i tak naturalnie dzieli się z innymi tym co nas poruszyło, zaciekawiło, oburzyło, wzruszyło. Zasiadając z Pawłem Bravo do wspólnego stołu możemy z jego punktu widzenia obserwować rzeczy, które pozornie dalekie są od kuchni, a jednak gdzieś z nią zawsze znajdują wspólny mianownik. W swoich felietonach Bravo prezentuje nie tylko polityczny, ale również społeczny i kulturowy aspekt jedzenia oraz wszystkie mody i trendy z nim powiązane nie szczędząc im przy tym słów krytyki gdy się o to proszą.
Sezonowość to klucz do dobrego smaku. Tym kluczem Paweł Bravo otwiera nam drzwi do swojej kuchni, zaraża czerpaniem radości z gotowania i karmienia innych ludzi. Sezonowość to też recepta na to jak wymknąć się nudzie na talerzu. Zawsze uważałam że tęsknota za pierwszymi, młodymi ziemniakami i truskawkami dodaje im wyjątkowości smaku. Idea czerpania w kuchni z tego co sezonowe i lokalne jest mi bardzo bliska. Decyzję o tym co ugotuję na obiad podejmuję najczęściej na placu targowym widząc świeże warzywa na straganach choć letnia hojność natury tych wyborów z pewnością nie ułatwia. Paweł Bravo tak jak ja robi często zakupy na krakowskim Starym Kleparzu. Pewnie czasem mijaliśmy się przechodząc pomiędzy straganami lub kupując w tej samej budce ulubione specjały.
Z przyjemnością czytam o tym co autor lubi zmajstrować w swojej kuchni. Receptury podaje tak „po domowemu”, naturalnie, w sposób od razu przywołują mi w pamięci bliskie osoby i takie, prawdziwe rodzinne gotowanie. Czerpie z lokalnych składników, ale też w tych przepisach można wyczuć jego włoską duszę.
Wstęp do książki "Czekolada i kapuśniak Felietony do czytania przy zagniataniu masy na ciasto albo karmelizowaniu cebuli" napisała Tessa Capponi-Borawska, pochodząca z Florencji miłośniczka rzeczy pięknych i dobrej kuchni.
Czekolada i kapuśniak to książka, którą można zacząć czytać od środka, tak w dowolnym momencie, zapominając o kolejności chronologicznej rozdziałów, wybierając miesiąc zgodnie z bieżącym kalendarzem i dając się prowadzić sezonowości warzyw i owoców. Będzie to podróż pełna smaków i kulinarnych pokus. Może właśnie to jest najlepsze do niej podejście bo nabierając ochoty na któreś z zaprezentowanych w niej dań, a z pewnością się wam to przydarzy już na samym początku jej czytania, możemy tak po prostu odłożyć ją na chwilę, wyjść z domy na zakupy by potem zacząć gotować, smakować i dalej czytać.
Autor: Paweł Bravo
Tytuł: Czekolada i kapuśniak Felietony do czytania przy zagniataniu masy na ciasto albo karmelizowaniu cebuli
Liczba stron: 372
Data premiery: 06.06.2022.
Czekolada i kapuśniak Paweł Bravo
Komentarze
Prześlij komentarz