CRUMBLE W WERSJI FIT
CRUMBLE W WERSJI FIT
Owoce zapiekane pod dietetyczną kruszonką
W moim odczuciu początek jesieni to najprzytulniejszą częścią roku. Otula nas w ciepłe barwy i hojnie obdarowuje intensywnymi, dojrzałymi w ciepłym słońcu smakami. Spacer na plac targowy przynosi zawsze ogrom kulinarnych inspiracji, taki nie do przejedzenia. I żeby nic się nie zmarnowało w naszej kuchni często sięgamy teraz po proste przepisy pozwalające w pyszny sposób zagospodarować ten jesienny nadmiar dobroci. Nasz ulubiony, owocowy, sezonowy deser to crumble.
JESIENNE DESERY
Koniecznie wypróbujcie również inne nasze przepisy na jesienne desery z owocami
JABŁKA PIECZONE Z NADZIENIEM Z KASZY JAGLANEJ
LEGUMINA Z KASZY KRAKOWSKIEJ
CRUMBLE
Crumble to nic innego jak owoce zapieczone pod lekko chrupiącą, słodką kruszonką. Pychota! Rzecz łatwa i szybka w przygotowaniu. Do tego deseru można wykorzystać dowolne, sezonowe lub mrożone owoce przez co nigdy się nie nudzi i za każdym razem może smakować nieco inaczej.
Klasyczną kruszonkę przygotowuje się łącząc ze sobą 2 części mąki, 1 część masła i 1 część cukru. I w tym jest właśnie pewien problem, bo choć przepis można oczywiście na różne sposoby modyfikować wykorzystując na przykład różne gatunki mąki (czytaj: pełnoziarniste), płatki zbożowe, orzechy, migdały czy kakao, to jednak jakby nie kombinować to i tak taka kruszonka będzie bardzo kaloryczna - spoiwem łączącym jej składniki jest bowiem spora ilość masła, a i cukru też nikt do niej nie żałuje.
CRUMBLE W WERSJI FIT
Na wszystko jest rada. Poznajcie nasz autorski przepis na to jak kruszonkę do crumble uczynić jednocześnie pyszną, zdrową i mniej kaloryczną. Przedstawiamy Wam dietetyczne crumble.
CRUMBLE W WERSJI FIT - SKŁADNIKI
proporcje na 4 porcje
8 łyżek ugotowanej kaszy jaglanej (to około 4 łyżki suchej kaszy)
4 łyżki płatków owsianych
3 łyżki orzechów włoskich lub laskowych (obranych ze skorupek)
2 łyżki pestek dyni
2 łyżki siemienia lnianego
1,5 łyżki masła
1,5 łyżki miodu
3 jabłka
2 duże gruszki gruszki
12 śliwek
filiżanka owoców aroni
Do crumble można dodać również świeże lub mrożone maliny, jeżyny, porzeczki, agrest, figi.
CRUMBLE W WERSJI FIT - WYKONANIE
Przygotowanie crumble w wersji fit rozpoczynamy od ugotowania kaszy jaglanej. To właśnie ona będzie takim magicznym spoiwem łączącym składniki dietetycznej kruszonki.
SPRYTNE GOTOWANIE OSZCZĘDZA CZAS SPĘDZONY W KUCHNI
Kaszę jaglaną gotuję zawsze w większej ilości niż potrzebuję do przygotowania tego deseru i wykorzystuję ją później do przyrządzenia innych dań (jako dodatek do dania głównego, zupy lub sałatki zabieranej do pracy). Takie przemyślane działanie bardzo usprawnia mi codzienną pracę w kuchni. To takie gotowanie w stylu #mealprep do którego Was zawsze zachęcam. Kiedy
przygotowuję posiłki kierując się tą metodą, to nie tyle wykorzystuję resztki
jedzenia, co raczej celowo je generuję z myślą o daniach, które dzięki nim
będę mogła później łatwiej i szybciej przygotować w kolejnych dniach.
JAK GOTOWAĆ KASZĘ JAGLANĄ
Etap pierwszy - płukanie kaszy
Gotowanie kaszy jaglanej zaczynamy zawsze od jej płukania. To konieczne aby pozbyć się goryczki w niej zawartej. Kaszę jaglaną
wsypujemy na sitko i najpierw płuczemy ją pod bieżącą wodą, a potem zalewamy ją w garnku
wrzątkiem, mieszamy i odcedzamy.
Etap drugi - gotowanie kaszy jaglanej
Wypłukaną kaszę jaglaną zalewamy wodą w proporcji 1 : 2 (czyli 1 miarkę kaszy zalewam 2 miarkami wody). Gotujemy na małym ogniu pod przykrycie przez około 15 minut.
KRUSZONKA NA BAZIE KASZY JAGLANEJ
Orzechy drobno siekam nożem.
Do miseczki przekładam jeszcze ciepłą, ugotowaną jaglaną kaszę i dodaję do niej pozostałe składniki kruszonki (płatki owsiane, siemię lniane, orzechy, pestki dyni, miód i masło). Wszystkie składniki dokładnie mieszam.
CRUMBLE W WERSJI FIT
Jabłka i gruszki kroję w ćwiartki, wycinam z nich gniazda nasienne i kroję w plastry. Śliwki kroję na połówki i wyjmuję z nich pestki. Jagody aronii obrywam z szypułek. Owoce przekładam do 3 - 4 małych żaroodpornych naczyń (lub do 1 dużego), posypuję je równomiernie cynamonem i świeżym
imbirem startym na tarle o bardzo drobnych oczkach.
Owoce
przykrywam warstwą dietetycznej kruszonki i wkładam do piekarnika
nagrzanego do 200 stopni Celsjusza. Piekę przez 20 min (do zrumienienia
kruszonki na złoty kolor).
Crumble w wersji fit podaję ciepłe udekorowane łyżeczką naturalnego jogurtu i owocami.
PODZIEL SIĘ PRZEPISEM
Spodobał Ci się ten przepis? Masz jakieś pytania? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz pod artykułem lub udostępnisz nasz artykuł w swoich mediach społecznościowych oznaczając nas dodatkowo tagiem #zycieodkuchni
Crumble w wersji fit
Wygląda jak idealny deser w wersji jesiennej!
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy dietetyczny przepis. Koniecznie muszę go wypróbować.
OdpowiedzUsuń