TRYB JASNY/CIEMNY

POWIDŁA WIELOOWOCOWE

POWIDŁA WIELOOWOCOWE

powidla wieloowocowe

Niskosłodzone powidła wieloowocowe z jabłek, gruszek i śliwek.

Powidła wieloowocowe robię z miksu starych odmian jabłek, gruszek i śliwek. Są pyszne, pachnące i w pełni naturalne.  Uwielbiam ich słodko-kwaśny smak i intensywny, owocowy aromat. Wybornie smakują jako dodatek do śniadaniowej owsianki, zapieczone z ryżem lub jako słodkie smarowidło w domowych naleśnikach. Nadziewam mini również rogaliki oraz przekładam kruche mazurki i drobne ciasteczka


powidla wieloowocowe

 

JAKIE JABŁKA WYBRAĆ NA POWIDŁA WIELOOWOCOWE LUB DŻEM

Robiąc dżemy i powidła jabłkowe wykorzystuję stare, późno dojrzewające  odmiany owoców. Najczęściej sięgam po Szare Renety, Antonówki i Szampiony. Są wprost stworzone do przetworów. W jednym słoiczku chętnie łączę różne gatunki jabłek by uzyskać ciekawy, intensywny i wyrazisty smak powideł. 

W pierwszej połowie października codziennie zbierałam w starym sadzie kosze pełne jabłek. Później pachniały cudownie w sieni budząc apetyt na szarlotkę. Niektóre rosnące tu jabłonie mają kilkadziesiąt lat. Najstarszą zasadzono w 1938 roku gdy dziadek mojego męża skończył tu na niewielkim, malowniczym wzgórzu budowę domu z drewnianych bali. Drzewo wciąż owocuje choć nie daje już tak dorodnych jabłek jak dawniej. W sadzie duża część owoców sama spada na trawę z wysokich jabłoni.  Z takich w pełni dojrzałych, nieidealnych, czasem lekko obitych owoców wychodzą najlepsze dżemy, powidła i marmolady. Teraz nadszedł czas by je przygotować na zimę.

JAKI GARNEK WYBRAĆ DO SMAŻENIA POWIDEŁ, DŻEMÓW I KONFITUR

Do smażenia powideł, dżemów i konfitur najlepszy jest ciężki garnek z grubym dnem, który równomiernie się nagrzewa. Powinien mieć nieprzywierającą powłokę i dużą średnicę, która pozwala na szybsze odparowywanie wody z owoców i redukcję.  Ważne jest również aby nie miał plastikowych elementów (np. uchwytów) co daje możliwość przygotowywania powideł w piekarniku.

Powidła wieloowocowe przygotowuję w piekarniku. To znacznie wygodniejsze i mniej angażujące uwagę niż smażenie ich w garnku na piecu (nie trzeba ich często mieszać i nie pryskają wokoło brudząc całą kuchnię i grożąc poparzeniem wszystkich, którzy przypadkiem znaleźli się w ich zasięgu). 

Przedstawiam wam garnek Kohersen - mój garnek do smażenia powideł wieloowocowych:

Garnek do gotowania na parze z powłoką DIAMOND Kohersen Black Cube 28 cm, 8,3 l

* Ma idealną wielkość do przygotowywania domowych powideł. W garnku o pojemności 8,3 litra mieści się wystarczająco dużo owoców by jednorazowo przygotować kilka słoiczków powideł.

* Równomiernie się nagrzewa i absolutnie nic się w nim nie przypala. Wzmocnione i grube dno pozwala zmagazynować temperaturę w naczyniu.

* Można w nim gotować na każdym rodzaju kuchenki (gazowej, elektrycznej, ceramicznej, halogenowej czy indukcyjnej), oraz zapiekać przygotowywane dania w piekarniku (uchwyty tego garnka i gałka jego pokrywki nie mają w swojej konstrukcji elementów plastikowych mogących ulec stopieniu w wyniku działania wysokiej temperatury w piekarniku).

 

powidla wieloowocowe

* Zapobiegająca przywieraniu powłoka Diamond znajdująca się na powierzchni oraz spodzie garnka Kohersen pokryta jest siatką ze stali nierdzewnej, która tworzy wzór przypominający swoim kształtem plaster miodu lub sześcienną kostkę (stąd nazwa Black Cube czyli czarna kostka). Podczas mieszania potrawy łyżka lub kuchenna łopatka czy trzepaczka ociera się o stalową kratkę, nie niszcząc przy tym nieprzywierającej powłoki Diamond. Nie musicie wiec obawiać się, że porysujecie ją łyżką podczas mieszania powideł. 

* Garnek można myć ręcznie lub w zmywarce. Wystarczy zalać go ciepłą wodą i odczekać chwilę by z łatwością usunąć gąbką kuchenną wszystkie przyschnięte resztki powideł.

* Naczynia Kohersen podczas użytkowania nie wydzielają do jedzenia  szkodliwych substancji takich jak: PFOA i PFOS co może się wydarzyć gdy na przykład korzystamy z naczyń z uszkodzoną (nawet tylko w bardzo lekkim stopniu) powłoką teflonową.

 

powidla wieloowocowe
 

POWIDŁA WIELOOWOCOWE - SKŁADNIKI


3 kg jabłek (2,25 kg jabłek obranych i pozbawionych gniazd nasiennych)

1,5 kg gruszek

1,5 kg śliwek

0,5 szklanki wody

cukier dodaję "do smaku" (około 150 g)

sok wyciśnięty z 1 cytryny

2 łyżeczki cynamonu (opcjonalnie)

 

Z podanych składników otrzymuję około 2500 g pysznych, aromatycznych powideł. 

powidla wieloowocowe

POWIDŁA WIELOOWOCOWE - SPOSÓB WYKONANIA

Owoce myję, osuszam.

Jabłka kroję na ćwiartki, wycinam z nich gniazda nasienne i obieram cienko ze skórki. Tak przygotowane owoce kroję na plasterki. 

Śliwki nacinam, a po wyjęciu z nich pestki i kroję na plastry.

Gruszki podobnie jak jabłka kroję w ćwiartki, pozbawiam je gniazd nasiennych, obieram i kroję na drobne kawałki.

 

powidla wieloowocowe

Pokrojone owoce wsypuję do garnka, dolewam pół szklanki wody oraz sok wyciśnięty z 1 cytryny. Początkowo garnek z owocami stawiam na kuchence na średnim ogniu. Często mieszając ogrzewam owoce przez około 25 minut (w tym czasie zaczną puszczać sok i zmniejszy się nieznacznie ich objętość w garnku).

W międzyczasie rozgrzewam piekarnik do temperatury 200 stopni C. Garnek z owocami wstawiam do gorącego piekarnika. Powidła mieszam od czasu do czasu by płyn szybciej odparował. Są gotowe po około 3 godzinach.  Jeśli uważacie, że wasze powidła nie zgęstniały jeszcze wystarczająco, przedłużcie czas ich pieczenia o kolejne 30 minut. Tak naprawdę nie można podać dokładnego czasu pieczenia powideł. Wszystko zależy od zawartości wody w owocach wykorzystywanych do ich przygotowania. Powidła wieloowocowe są gotowe gdy ich objętość w garnku zredukuje się co najmniej o połowę. To czas, w którym dosypujemy cynamon i cukier.

ILE  CUKRU DODAĆ DO POWIDEŁ WIELOOWOCOWYCH

Cukier do powideł dodaje się w niewielkich ilościach (lub wcale) i według uznania. Wszystko zależy od tego jak słodkie były owoce które wykorzystaliśmy do ich przygotowania i od naszych osobistych preferencji smakowych. Gdy powidła są już gotowe należy je po prostu spróbować i wtedy zdecydować czy dodatek cukru jest konieczny. Jeśli wydadzą się wam za mało słodkie to dodajcie niewielką ilość cukru, zamieszajcie, ponownie spróbujcie (czynność powtarzajcie w razie potrzeby do uzyskania pożądanego smaku) i wstawcie do piekarnika na kolejne 15 minut by zgęstniały (cukier wyciąga z owoców wodę).

 

powidla wieloowocowe


Gorące, niemal wrzące powidła przekładam do wyparzonych słoików i niezwłocznie mocno je zakręcam. Nie pasteryzuję ich już później.

 

powidla wieloowocowe
powidła wieloowocowe


Komentarze

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

POLECANE

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI