BIAŁO CZERWONY TORT
BIAŁO CZERWONY TORT
Biało czerwony tort na Święto Niepodległości
Ten pyszny, biało czerwony tort zawsze staje na naszym stole 11 listopada. Jest takim pięknym kolorystycznym, nowoczesnym akcentem wśród tradycyjnych dań kuchni polskiej, które w tym dniu przygotowujemy. Narodowe Święto Niepodległości można celebrować na wiele sposobów. My zachęcamy Was do kulinarnego świętowania.
Niepodległość świętujmy kulinarnie!
W dniu 11 listopada będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. Jak co roku tego dnia w wielu miastach odbędą się huczne parady, marsze, biegi niepodległościowe, koncerty i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych upamiętniające odzyskaną niepodległość. To również dobra okazja by spotkać się z rodziną i przyjaciółmi przy wspólnym stole i posiłku przygotowanym z polskich produktów. W ten dzień kultywujmy wielopokoleniowe, narodowe i regionalne tradycje kulinarne i dbajmy o to żeby one nie poszły w zapomnienie, bo to właśnie tradycja jest jednym z najważniejszych czynników budujących tożsamość kulturową i narodową. Warto postarać się, aby dania które w tym czasie przygotujemy były częścią historii, częścią kultury, z której się wywodzimy. My w tym dniu ugotujemy rosół na gęsinie, upieczemy kaczkę nadziewaną jabłkami i żurawiną, ugotujemy do niej kaszę krakowską i zrobimy surówkę z czerwonej kapusty oraz sałatkę z marynowanych buraków.
TYDZIEŃ KUCHNI POLSKIEJ
11 listopada to również dzień w którym rozpocznie się Tydzień Kuchni Polskiej czyli kulinarne obchody Święta Niepodległości. Jest to flagowy element programu POLSKIE SKARBY KULINARNE, którego od lat mecenasem jest Makro Polska. Jego głównym celem jest zaprezentowanie naszego narodowego, bogatego dziedzictwa kulturowego w wymiarze kulinarnym i wzbogacenie wiedzy Polaków na temat kulinarnej tradycji naszego kraju oraz sprawienie, abyśmy bardziej doceniali naszą polską kuchnię.
Dzięki Tygodniowi Kuchni Polskiej macie niepowtarzalną okazję do poznania specjałów polskiej kuchni, które wybitni Szefowie Kuchni z całego kraju serwują w tradycyjnej i nowoczesnej aranżacji.
Festiwal potrwa w tym roku od 11 do 20 listopada 2022 roku.
EDIT : w 2023 roku festiwal trwa w dniach od 3 do 26 listopada.
Stoliki możecie zarezerwować na stronie
BIAŁO CZERWONY TORT
Podajemy proporcje składników na tortownicę o średnicy 18 cm
CZERWONY BISZKOPT
* 3 jajka w temperaturze pokojowej
* 95 g (czyli 1/2 szklanki) cukru
* 70 g (czyli 1/2 szklanki) mąki pszennej tortowej typ 450
* 2 łyżki mąki ziemniaczanej
* 1,5 łyżki soku z cytryny
* szczypta soli
* czerwony barwnik spożywczy – ilość barwnika zależy od jego rodzaju (my wykorzystujemy barwnik w proszku) – dodajemy go po odrobinie (kierując się wskazaniami producenta) do uzyskania pożądanego przez nas koloru
* 1 – 2 łyżeczki kakao w proszku – używamy go w razie potrzeby do korekty zbyt jaskrawego koloru ciasta
* odrobina masła do wysmarowania dna tortownicy
PONCZ DO BISZKOPTU:
* 40 ml nalewki z czerwonej
porzeczki lub malin
* 40 ml wody
BIAŁA MASA ŚMIETANKOWA
* 500 ml śmietany 30 % tłuszczu
* 250 g tłustego sera białego trzykrotnie zmielonego
* 4 łyżki cukru pudru
* cukier waniliowy lub 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
* 3,5 łyżeczki żelatyny w proszku
* 3 łyżki zimnej wody
DEKORACJA TORTU
* czerwone porzeczki lub maliny
* do dekoracji możecie również wykorzystać pokruszony ścięty wierzch czerwonego biszkoptu
Zaglądajcie na nasz profil na INSTAGRAMIE
Będzie czekać tam na Was konkurs z piękną nagrodą
BIAŁO CZERWONY TORT - SPOSÓB WYKONANIA
CZERWONY BISZKOPT
Dno tortownicy o średnicy 18 cm wykładamy papierem do pieczenia i smarujemy masłem. Brzegów tortownicy nie smarujemy - dzięki temu biszkopt po upieczeniu będzie idealnie równy i nie opadnie.
Piekarnik rozgrzewamy do 180
stopni C.
Obie mąki przesiewamy przez sito.
Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę.
Nie przerywając miksowania dosypujemy po jednej łyżce cukier.
Następnie dodajemy po jednym żółtku i nadal miksujemy (mikser nadal na najwyższych obrotach).
Wlewamy sok z cytryny i miksujemy przez moment.
Dosypujemy przesiane mąki i bardzo delikatnie wszystko łączymy (teraz mikser włączamy na najniższych obrotach).
Dodajemy w małych porcjach czerwony barwnik do uzyskania pożądanego koloru. Jeśli odcień czerwieni ciasta wydaje się wam zbyt malinowy – dodajcie 1 - 2 łyżeczki kakao w proszku i delikatnie miksujecie ciasto do uzyskania jednolitej barwy.
Ciasto na biszkopt delikatnie przekładamy do tortownicy i pieczemy 30 - 35 minut stawiając tortownicę z biszkoptem na kratce w rozgrzanym
do 180 stopni C piekarniku. Przed wyjęciem biszkopta z piekarnika
robimy test suchego patyczka.
Gotowy biszkopt wyjmujemy z piekarnika i studzimy go. Giętkim nożem oddzielamy go od obręczy tortownicy i dopiero wtedy ją rozpinamy i zdejmujemy.
BIAŁA MASA ŚMIETANKOWA
Dobrze schładzamy w lodówce śmietanę.
Tłusty ser biały trzykrotnie mielimy.
Wodę
wlewamy do filiżanki i wsypujemy do niej żelatynę w proszku. Mieszamy przez
moment aż zacznie gęstnieć. Odstawiamy ją do napęcznienia na około 5 minut. Po
tym czasie filiżankę z namoczoną żelatyną wstawiamy do gorącej kąpieli
wodnej (czyli do większego naczynia z gorącą wodą) i mieszamy łyżeczką aż
żelatyna stanie się płynna.
Śmietanę ubijamy mikserem uważając przy tym aby jej nie przebić (gdy w ubijanej śmietanie zacznie się proces oddzielania masła od maślanki kremu nie da się już uratować).
Do zmielonego sera dodajemy porcjami ubitą śmietanę, cukier puder i cukier waniliowy; całość dokładnie miksujemy. Teraz do masy wlewamy w kilku porcjach płynną żelatynę i miksujemy do połączenia się składników (po każdym wlaniu małej porcji żelatyny za każdym razem pośpiesznie włączamy na kilka sekund mikser na najwyższych obrotach).
BIAŁO CZERWONY TORT – SKŁADANIE
Ostrym nożem ścinamy wierzch biszkoptu starając się usunąć jak najcieńszą jego warstwę (później po pokruszeniu możecie wykorzystać ją zamiast owoców do dekoracji biało czerwonego tortu). Dzięki temu czerwony biszkopt stanie się idealnie równy i lepiej połączy się z białym kremem śmietankowym.
Na paterze do tortów układamy czerwony biszkopt. Zapinamy na nim obręcz tortownicy (dzięki temu zastygająca masa pozwoli uzyskać nam piękną, równą formę tortu). Pomiędzy tortownicę i biszkopt wsuwamy przycięty do odpowiedniej długości pasek folii rantowej (pozostawiamy zawsze kilkucentymetrowy kawałek folii do zrobienia zakładki). Ułatwi nam to późniejsze wyjęcie tortu z tortownicy i uzyskanie idealnie gładkiego brzegu tortu.
Przygotowujemy ponczu: mieszamy nalewkę z czerwonej porzeczki z wodą.
Powierzchnię biszkoptu lekko i równomiernie nakłuwamy wykałaczką lub cienkim patyczkiem do szaszłyków. Wykorzystując łyżkę równomiernie ponczujemy go nalewką z czerwonej porzeczki. Dzięki nakłuciom nalewka równomiernie dociera głęboko w głąb biszkoptu nawilżając go i cudownie wzbogacając jego smak i aromat.
Na biszkopt przekładamy śmietankową masę i delikatnie wyrównujemy jej powierzchnię.
Tort wkładamy do lodówki na minimum 4 godziny (najlepiej smakuje dopiero na drugi dzień po przygotowaniu).
Rozpinamy obręcz tortownicy, delikatnie zdejmujemy folię rantową (jeśli jej nie założycie to przed rozpięciem tortownicy nie zapomnijcie wykroić tort nożem z obręczy).
Tort dekorujemy świeżymi owocami lub pokruszonymi resztkami biszkopta.
Materiał powstał w ramach współpracy reklamowej z @makro_polska
biało czerwony tort
Komentarze
Prześlij komentarz