SZASZŁYKI Z MIĘSA MIELONEGO W BOCZKU WĘDZONYM
SZASZŁYKI Z MIĘSA MIELONEGO W BOCZKU WĘDZONYM
Grillowane szaszłyki z mięsa mielonego
Jesteśmy wielkimi fanami grillowania. Uwielbiamy biesiadować z przyjaciółmi i rodziną na świeżym powietrzu przy ruszcie. Fascynuje nas różnorodność możliwości jakie daje grill. Wciąż wypróbowujemy nowe przepisy. Klasyczne przysmaki na grillu, takie jak na przykład kiełbaski, każdemu mogą się z czasem znudzić. Warto więc nadać im nowy charakter, nie odchodząc jednak daleko od klasycznych smaków. Dziś zaproponujemy Wam szaszłyki z mięsa mielonego grillowane w boczku wędzonym.
SZASZŁYKI Z MIĘSA MIELONEGO CZY KIEŁBASA Z GRILLA
O wyższości szaszłyków z mięsa mielonego nad kiełbasą grillową
Szaszłyki z mięsa mielonego to taka znacznie zdrowsza wersja tradycyjnej kiełbasy z grilla. Przygotowując je macie pełną kontrolę nad tym co jecie, wybierając rodzaj i gatunki mięsa oraz przyprawy i dodatki, które wykorzystacie do ich przygotowania (w wypadku kiełbasy kupionej w sklepie takiego komfortu nie mamy). To absolutnie nie oznacza że każda „kiełbasa grillowa” na sklepowej półce jest zła, ale zanim włożycie ją do swojego koszyka sprawdzicie koniecznie jej skład na etykiecie, bo może się okazać, że zamiast mięsa pełno jest w niej tańszych zamienników takich jak MOM (mięso oddzielane mechanicznie, które zawiera masę mięśniowo - tłuszczową, bardzo rozdrobnioną) lub MDOM (mięso drobiowe oddzielone mechanicznie), tłuszcz, woda, białko sojowe, skrobia ziemniaczana, hydrolizaty białka sojowego, wzmacniacze smaku, konserwanty, sztuczne aromaty i barwniki, stabilizatory i fosforany, a do tego dużo soli i cukru (tak, to nie pomyłka, cukier też znajdziecie na liście składników wielu kiełbas).
Wybierając kiełbasę na grilla unikajcie tych składników:
- azotan sodu (E250) w kwaśnym środowisku i pod wpływem podwyższonej temperatury, np. podczas grillowania i gotowania, przekształca się w nitrozoaminy o potwierdzonym działaniu rakotwórczym.
- fosforany (E450 i E451), ich zadaniem jest wiązanie wody w przetworach mięsnych. Sprawiają, że kiełbasa staje się z punktu widzenia producenta „bardziej wydajna” czyli do jej produkcji może wykorzystać MNIEJSZĄ ilość mięsa.
- karagen (E407) dodany do żywności pełni rolę substancji zagęszczającej, stabilizującej, emulgującej i teksturotwórczej. Obecny w przetworach mięsnych niskiej jakości zwiększa ich masę i pozwala ograniczyć ilość mięsa użytą do produkcji.
- glutaminian monosodowy (E621) - to polepszacz smaku, który może powodować alergie. Badania wykazują, że może być on również odpowiedzialny za wzrost otyłości.
- kwas karminowy (E120) – było o nim ostatnio dość głośno w mediach, to czerwony barwnik uzyskany ze zmielonych owadów zwanych czerwcami kaktusowymi
Przygotowując szaszłyki z mięsa mielonego macie kontrolę nie tylko nad ich składem, ale także nad stopniem rozdrobnienia mięsa. Na grilla dobrze nadają się kiełbasy średnio rozdrobnione. Ich wsad rozdrobniony jest od 5 do 20 mm jak w kiełbasie zwyczajnej lub toruńskiej. Część kiełbas grillowych ma wsad drobno rozdrobniony. Nie wpływa to korzystnie na smak bo taka kiełbasa ma papkowatą strukturę i łatwiej w niej ukryć przed wzrokiem konsumenta nadmiar tłuszczu. Kiedy wybieracie w sklepie kiełbasę na grill najlepiej aby miała w swoim składzie około 90 % mięsa (nie MOM!), a lista pozostałych jej składników była jak najkrótsza.
JAKIE MIĘSO WYBRAĆ NA SZASZŁYKI Z MIĘSA MIELONEGO W BOCZKU WĘDZONYM
Ogranicza Was jedynie kulinarna wyobraźnia. Szaszłyki z mięsa mielonego w boczku wędzonym można przygotować z dowolnego gatunku mięsa. Najłatwiej sięgnąć po wieprzowinę lub wołowinę. Mielona łopatka lub karkówka będzie idealna. Doskonały będzie również dodatek mięsa jagnięcego, baraniego, drobiowego czy dziczyzny. Za każdym razem swoim szaszłykom możecie nadać nieco inny charakter.
Mięso na szaszłyki nie powinno być zbyt chude. Karkówka świetnie się tu sprawdza. Tłuszcz dodaje szaszłykom soczystości i jest nośnikiem smaku. Jeśli jednak jesteście na diecie i staracie się maksymalnie ograniczać ilość spożywanych kalorii przygotowując szaszłyki sięgnijcie po chude mięso np. z mięso bez skóry z udźca z indyka lub kurczaka.
SZASZŁYKI Z MIĘSA MIELONEGO W BOCZKU WĘDZONYM SPOSÓB PODANIA
Potrawy na grilla z mięsa mielonego są szczególnie popularne w kuchni greckiej, tureckiej i bułgarskiej. Podajemy je więc z dodatkiem sałatki z popularnych w tym regionie świata składników: pomidorów, ogórków, czerwonej cebuli, papryki, oliwek, świeżej mięty, zielonej cebulki i sera feta
SZASZŁYKI Z MIĘSA MIELONEGO W BOCZKU WĘDZONYM SKŁADNIKI
Proporcje na 10 porcji
- 1 kg mięsa mielonego z łopatki wieprzowej – liczę 100 g na 1 porcję
- PRZYPRAWY: sól (z umiarem), świeżo zmielony pieprz (około ½ łyżeczki), 1 duży ząbek czosnku. Ten podstawowy zestaw przypraw można dowolnie rozbudowywać według własnych upodobań smakowych. Ja dodaję zawsze 1/2 łyżeczki papryki ostrej w proszku, przyprawę o nazwie: suszone pomidory z czosnkiem i bazylią, ¼ łyżeczki kminku w proszku oraz świeże listki oregano i rozmarynu. Lubię też dodatek przyprawy o nazwie zioła toskańskie.
- 10 cieniutkich plasterków boczku wędzonego lub szynki parmeńskiej - licząc 1 plaster na 1 porcję
- dodatkowo - 10 patyczków do szaszłyków
JAK ZROBIĆ SZASZŁYKI Z MIĘSA
MIELONEGO W BOCZKU WĘDZONYM
Mięso mielone przekładam do miski, dodaje do niego przyprawy i rozdrobniony w wyciskarce czosnek; wyrabiam przez chwilę i dziele na 10 części (każda po około 100 g).
Zwilżam dłonie zimną wodą i z mięsa formuję owalne kotleciki. Nabijam je na patyczki do szaszłyków, równomiernie dociskam i każdy owijam plastrem wędzonego boczku lub szynki parmeńskiej. Szaszłyki grilluję ze wszystkich stron, aż mięso nabierze rumianej, brązowej barwy.
Szaszłyki z mięsa mielonego w boczku wędzonym można również upiec w piekarniku na blasze lub usmażyć na patelni grillowej.
szaszłyki z mięsa mielonego w boczku wędzonym
Komentarze
Prześlij komentarz