TRYB JASNY/CIEMNY

TOFU Z WARZYWAMI Z WOKA

tofu z warzywami z woka


TOFU Z WARZYWAMI Z WOKA

Makaron stir fry z tofu i warzywami z woka

To przepis na wyjątkowo pyszne danie. Czeka was prawdziwa eksplozja smaków i aromatów. Przygotowując je wykorzystujemy azjatycką technikę gotowania zwaną STIR FRY. Niech was ta tajemniczo brzmiąca nazwa nie przeraża - to nic trudnego.

Stir fry czyli mieszaj i smaż

Już w tłumaczeniu nazwy tego dania kryje się cały sekret jego pysznego smaku. Dania w stylu stir fry przygotowuje się błyskawicznie. Podstawą tej techniki przyrządzania posiłków jest mocno rozgrzany tłuszcz i ciągłe mieszanie składników. Cały proces trwa bardzo krótko, a wykorzystane produkty nie tracą cennych wartości odżywczych. Zachowując swój naturalny smak, teksturę oraz kolor zyskują dodatkowo tak lubianą przez nas chrupkość.

 

tofu z warzywami z woka

WOK

Dania w stylu stir fry przygotowuje się w woku. Jest to rodzaj głębokiej patelni, która ma dno o małej średnicy i wysokie, pochyłe ścianki co wymusza inną technikę i tępo smażenia niż na tradycyjnej patelni. Taka budowa pozwala przyrządzać potrawy na minimalnej ilości tłuszczu i znacznie szybciej. Już zaledwie łyżka oleju pokrywa całe dno naczynia. Początkowo produkty smażymy na dnie woka i już po krótkiej chwili przesuwamy je na ścianki naczynia, gdzie miękną w niewiele niższej temperaturze, ale już bez tłuszczu. Ja wykorzystuję w kuchni Wok z powłoką DIAMOND Kohersen Black Cube 32 cm, 5,1 lZapewnia on doskonałe przewodzenie i efektywne utrzymanie ciepła podczas gotowania. Zapobiegająca przywieraniu powłoka Diamond znajdująca się na powierzchni oraz spodzie woka Kohersen pokryta jest siatką ze stali nierdzewnej, która tworzy wzór przypominający swoim kształtem plaster miodu lub sześcienną kostkę (stąd nazwa Black Cube czyli czarna kostka). Podczas mieszania potrawy łyżka lub kuchenna łopatka ociera się o stalową kratkę, nie niszcząc przy tym nieprzywierającej powłoki Diamond. Nie musicie wiec obawiać się, że porysujecie ją podczas mieszania.

tofu z warzywami z woka

TOFU Z WARZYWAMI Z WOKA

Przygotowanie tego dania rozpoczynamy od zamarynowania tofu i pokrojenia wszystkich składników.

TOFU

Tofu to twarożek sojowy. Otrzymuje się go z mleka sojowego. Jego wielkim plusem jest duża zawartość białka wynosząca 12 - 13 g/100 g tofu oraz kryjąca się w nim spora porcja wapnia i żelaza, przy jednocześnie niewielkiej zawartości węglowodanów i tłuszczu, których jest odpowiednio około 4 g i 6 g na 100 g produktu.

Naturalne tofu jest neutralne w smaku (czytaj – wydaje się być smaku pozbawione). Przed obróbką termiczną (smażeniem, pieczeniem lub grillowaniem) najlepiej jest więc je zamarynować. Cudownie chłonie wszystkie smaki i aromaty. Marynata do tofu powinna być bardzo intensywna w smaku. Najlepiej jeśli łączy w sobie jednocześnie słone, ostre, kwaśne i słodkie smaki, które dodatkowo mogą wzbogacać ziołowe nuty.

MARYNOWANIE TOFU

Do tego dania najlepiej sprawdzi się marynata do tofu w stylu azjatyckim. Jest idealna do wszystkich dań z wykorzystaniem smażonego i pieczonego tofu oraz do tufu smażonego w panierce.

Starannie odsączone tofu pokrojone w kostkę zanurzam w marynacie i pozostawiam na kilka godzin by nabrało pożądanego przez nas smaku. Aby ten proces zintensyfikować i skrócić najlepiej marynować tofu w pudełkach lub woreczkach próżniowych.

Zamarynowane tofu można przechowywać w lodówce przez kilka dni (4 – 5). Można je również zamrozić w marynacie co korzystnie wpływa na konsystencję tofu.

MARYNATA DO TOFU - SKŁADNIKI

proporcje odpowiednie do marynowania 400 g naturalnego tofu

  • 4 łyżki (60 ml) jasnego sosu sojowego (możecie wykorzystać ten o obniżonej zawartości soli)
  • 2 łyżki (30 ml) sosu ostrygowego
  • 3 duże ząbki czosnku
  • kawałek świeżego imbiru długości 4 cm
  • 1 świeża czerwona papryczka chili
  • 2 łyżki octu ryżowego lub soku z limonki
  • 3 łyżki oleju arachidowego (jest doskonały do smażenia w woku, bo ma wysoką temperaturę dymienia; jeśli go nie macie w spiżarni to sięgnijcie po olej rzepakowy).
  • 1 łyżeczka miodu lub cukru czy syropu z agawy

MARYNOWANIE TOFU - WYKONANIE

Tofu przed zamarynowaniem należy odsączyć z zalewy i starannie osuszyć (papierowym ręcznikiem lub ściereczką).

Marynatę przygotowujemy w zamykanym pojemniku lub w woreczku strunowym. Ja szczególnie polecam wam marynowanie tofu w pudełku próżniowym FoodSaver Polska

tofu z warzywami z woka

Osuszone tofu kroję w kostkę o boku około 2 cm.

W miseczce mieszam sos sojowy, ocet ryżowy, olej i syrop z agawy. Dodaję ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę, imbir obrany i utarty na drobnych oczkach tarła oraz drobno posiekaną papryczkę chili (usuńcie z niej pestki jeśli nie chcesz żeby tofu było bardzo ostre). Marynatę mieszam. Do pudełka próżniowego przekładam pokrojone tofu i zalewam je marynatą. Pudełko zamykam próżniowo i odkładam do lodówki. Tofu można również marynować w zwykłym, zamykanym pudełku lub w woreczku strunowym. 

tofu z warzywami z woka

tofu z warzywami z woka

JAK DŁUGO MARYNOWAĆ TOFU

W zwykłym, zamykanym pudełku lub w woreczku strunowym marynujemy tofu przez co najmniej 8 godzin.

W pudełku lub woreczku próżniowym tofu nabiera smaku już po 1 godzinie marynowania. W tym czasie przygotowuję pozostałe składniki dania.

tofu z warzywami z woka

TOFU Z WARZYWAMI Z WOKA SKŁADNIKI

Proporcje na 4 porcje

  • 400 g zamarynowanego wcześniej tofu
  • 200 g makaronu ryżowego (szerokie wstążki)
  • 200 g bobu (w sezonie wykorzystajcie świeży, poza sezonem mrożony); możecie go zastąpić zielonym groszkiem
  • 1 mała kalarepa
  • 2 marchewki
  • 1/2 papryki czerwonej
  • 1 duża szalotka lub 1 duża czerwona cebula
  • 0,5 niewielkiej cukinii
  • 100 g pora
  • 1 kapusta pak choi
  • 4 cebule dymki (biała i zielona część)
  • 100 g kiełków fasoli mung
  • 2 łyżki oleju arachidowego lub rzepakowego
  • PRZYPRAWY dodajemy „do smaku”: sos ostrygowy (doskonale intensyfikuje smak warzyw) oraz jasny sos sojowy

DODATKI

  • 2 łyżki ziaren białego sezamu
  • listki kolendry 

Tofu z warzywami i makaronem z woka można przygotować na różne sposoby za każdym razem dodając inne sezonowe warzywa np. zielone szparagi, strączki cukrowego groszku, żółta fasolkę szparagową czy grzyby. 
 
tofu z warzywami z woka

TOFU Z WARZYWAMI Z WOKA WYKONANIE

Przed smażeniem należy przygotować wszystkie składniki. Potrawy w woku robi się bardzo szybko. Nie ma już czasu na krojenie warzyw podczas smażenia. Wszystko trzeba mieć gotowe pod ręką. 

tofu z warzywami z woka

Przygotowanie warzyw zaczynam od ugotowania bobu. Opłukany pod bieżącą wodą bób wrzucam do gotującej się, lekko osolonej wody. Młody bób gotuję przez 2 - 3 minuty licząc czas od chwili ponownego zagotowania się wody. Starszy bób wymaga gotowania o kilka minut dłużej. Ważne jest by go nie przegotować. Gotowy bób odcedzam, przelewam zimną wodą i obieram ze skórki.

Paprykę kroję na pół, wycinam z niej gniazda nasienne.

Kalarepę i marchewkę obieram ze skórki.

Cukinię obieram, kroję wzdłuż na ćwiartki i wycinam z niej gniazda nasienne.

Pora, kalarepę, marchewkę, cukinię i paprykę kroję ostrym nożem w podłużne, cienkie i równe słupki (julienne).

Szalotkę (lub czerwoną cebulę) kroje na pół, a potem w cienkie piórka.

Kapustę pak choi (liście razem z białymi łodygami) kroję w niezbyt drobne paski (o grubości około 1 cm).

tofu z warzywami z woka
 

Rozgrzewam olej w woku postawionym na dość dużym ogniu. Dodaję zamarynowane wcześniej tofu odsączone z marynaty i obsmażam je ze wszystkich stron na złotobrązowy kolor. Rumiane tofu wyjmuję  łyżką cedzakową z woka i odkładam do miseczki.

Do woka wlewam kolejne 2 łyżki oleju.  Czekam aż się rozgrzeje i wrzucam partiami pokrojone wcześniej warzywa. Zaczynam od najtwardszych, wymagających najdłuższej obróbki termicznej. Najpierw do woka trafia marchewka, po 1,5 - 2 minutach obsmażania i mieszania dodaje do niej pokrojoną szalotkę i pora, po kolejnej minucie dorzucam paprykę, kalarepę i cukinię. Całość podsmażam krótko w wysokiej temperaturze. Warzywa mają zmięknąć, ale nadal pozostać lekko chrupkie.

W międzyczasie zagotowuję w garnku wodę na makaron. Makaron gotuję w osolonej wodzie według instrukcji na opakowaniu. Przelewam go zimną wodą i odcedzam.

Do przesmażonych warzyw wlewam marynatę w której tofu nabierało smaku, dodaję ugotowany wcześniej makaron oraz ugotowany i obrany bób; całość mieszam. Dodaję usmażone tofu, pokrojoną kapustę pak choi, kiełki fasoli mung i dymkę. Całość pośpiesznie mieszam i wok zdejmuję z ognia. Pak choi i kiełki fasoli zachowują świeżość i przyjemną chrupkość. Gotowe danie posypuję ziarnami sezamu i listkami kolendry.

PODZIEL SIĘ PRZEPISEM

Spodobał Ci się ten przepis?  Masz jakieś pytania? Będzie nam miło jeśli zostawisz swój komentarz pod artykułem lub udostępnisz nasz artykuł w swoich mediach społecznościowych oznaczając nas dodatkowo tagiem #zycieodkuchni
tofu z warzywami z woka


LUNCHBOX DO PRACY CZYLI DOMOWA DIETA PUDEŁKOWA

Artykuł jest częścią naszego projektu  LUNCHBOX DO PRACY CZYLI DOMOWA DIETA PUDEŁKOWA i powstał we współpracy z marką Kohersen

W ramach tego projektu przygotowaliśmy dla was między innymi przepisy na: 

Łososia z warzywami 

Komentarze

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

POLECANE

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI