BARSZCZ BIAŁY
BARSZCZ BIAŁY
Tradycyjny barszcz biały na domowym zakwasie.
Barszcz biały to typowo polska zupa gotowana na bazie zakwasu z mąki pszennej. Tradycyjnie gości na naszych stołach w czasie świąt wielkanocnych. My jadamy barszcz biały nie tylko "od święta"; w naszej rodzinie jest to jedna z najbardziej lubianych zup. Do jej przygotowania wykorzystuję zawsze domowy zakwas na barszcz, ale możecie ją również ugotować na zakwasie kupionym w sklepie.
Zupa ta jest zazwyczaj gotowana na wywarze warzywnym lub mięsnym, z dodatkiem białej kiełbasy oraz wędzonego boczku. To prosty przepis, który każdemu się uda.
BIAŁY BARSZCZ, ŻUR I ŻUREK - RÓŻNICE
BARSZCZ BIAŁY SKŁADNIKI
- 500 - 600 ml domowego zakwasu na biały barszcz (lub gotowego zakwasu kupionego w sklepie)
- 500 g białej kiełbasy parzonej lub surowej
- 200 g wędzonego, parzonego boczku
- 2 małe marchewki (około 150 g)
- 1 mała pietruszka (około 100 g)
- mały kawałek selera (około 50 g)
- 1 łyżeczka masła
- 2 małe cebule
- 1 łyżka oleju rzepakowego
- 1,5 litra wody
- 2 łyżeczki suszonego majeranku
- 2 liście laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 1 ząbek czosnku
- 2 łyżeczki tartego chrzanu (najlepszy jest świeżo starty chrzan, ale może być też kupny ze słoika)
- sól do smaku
- 2 łyżki gęstej śmietany 18 % tłuszczu (opcjonalnie)
BARSZCZ BIAŁY WYKONANIE
1. Przygotowuję warzywny wywar. Obieram marchewkę, selera i pietruszkę. Warzywa kroję w plastry i przekładam do garnka, dodaję 1 łyżkę masła, wlewam 1,5 litra wody, gotuję do miękkości i odcedzam. Marchewkę pozostawiam i dodaję ją później do gotowej zupy. Pozostałe warzywa wykorzystuję do innych dań. Wywar uzupełniam wodą do uzyskania 1,5 litra.
2. Obrane cebule kroję w drobną kostkę.
3. Boczek kroję w paski.
4. Na dno rozgrzanego garnka wlewam 1 łyżkę oleju rzepakowego i wrzucam do niego pokrojoną cebulę i boczek. Często mieszając czekam aż cebula się zeszkli. Dolewam 1,5 litra warzywnego wywaru, dodaję majeranek, ziarna ziela angielskiego i liście laurowe. Całość zagotowuję.
5. Przygotowuję białą kiełbasę
* Jeśli wykorzystuję kiełbasę białą surową:
Kiełbasę białą surową płuczę pod zimną wodą, rozcinam jej pęta. Każdą kiełbasę w kilku miejscach lekko nakłuwam i wkładam do gotującego się wywaru. Kiełbasy wyławiam po maksymalnie 5 minutach od ponownego zagotowania się wywaru i odkładam je na deskę. Po lekkim przestudzeniu ściągam flaki z kiełbas i kroję je w grube plastry.
* Jeśli wykorzystuję kiełbasę białą parzoną:
W czasie gdy wywar się gotuje ja obieram ze skóry białą kiełbasę parzoną i kroję ją w plastry.
6. Dokładnie mieszam domowy zakwas na biały barszcz i wlewam go do garnka z gotującym się wywarem warzywnym z boczkiem. Często mieszając czekam aż barszcz zacznie się gotować.
7. Dodaję tarty chrzan, pokrojoną w plastry kiełbasę białą i marchewkę oraz ząbek czosnku zmiażdżony w wyciskarce. Gotuję zupę przez 2 - 3 minuty i solę ją do smaku.
8. Na końcu zabielam barszcz śmietaną. Do kubeczka wlewam chochelkę gorącego barszczu, dolewam do niego śmietanę (żeby ją zahartować i uniknąć jej zwarzenia), mieszam, wlewam całość do garnka z gotującą się zupą i ponownie doprowadzam do wrzenia.
BARSZCZ BIAŁY WIELKANOCNY - SPOSÓB PODANIA
Świąteczny, wielkanocny barszcz biały podaję zawsze z dodatkiem produktów, które święciliśmy w Wielką Sobotę. Każdy składnik ma swoją symbolikę i nie
trafia do barszczu wielkanocnego przypadkowo:
Zapraszam do wypróbowania innych moich sprawdzonych PRZEPISÓW NA DANIA WIELKANOCNE Dużą popularnością cieszą się BABKI WIELKANOCNE i JAJKA FASZEROWANE.
barszcz biały
Komentarze
Prześlij komentarz