JAK NIE MARNOWAĆ JEDZENIA? 8 WSKAZÓWEK
Jak nie marnować jedzenia? 8 wskazówek
Według raportu „Nie marnuj jedzenia” z 2023 roku Polacy marnują aż 4,8 mln ton żywności rocznie. W dodatku w 60% winą obarczani są konsumenci! To wstrząsające statystyki, które oznaczają jedno – czas jak najszybciej zaprzestać wyrzucania jedzenia. Zatem poznaj skuteczne sposoby, jak nie marnować jedzenia, a przy tym zaoszczędzić pieniądze.
Dlaczego marnujemy jedzenie? Wstydliwe przyczyny
Nawet szalejąca inflacja, wzrost cen za wszystkie usługi i produkty, a także coraz mniejsza stabilność zatrudnienia nie doprowadziły do zmniejszenia marnotrawstwa żywności. Dlaczego zatem tak trudno nam wyzbyć się wstydliwego problemu z wyrzucaniem jedzenia? Oto 4 najczęstsze przyczyny marnowania jedzenia, na jakie wskazują Polki i Polacy:
● Pośpiech i brak planowania zakupów spożywczych.
● Brak porządku w szafkach kuchennych oraz w lodówce, przez co zapominamy o zakupionych produktach.
● Kupowanie zbyt dużej ilości produktów spożywczych, które wcale nie są nam potrzebne.
● Robienie zakupów spożywczych pod wpływem reklam, a nie faktycznych potrzeb.
8 sposobów na to, jak nie marnować jedzenia w domu
Dieta pudełkowa
Korzystanie z usług firm cateringowych, takich jak np.: https://www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/warszawa/, może okazać się rewolucją, która skutecznie prowadzi do ograniczenia marnowania żywności wśród konsumentów. Dzięki temu nie musimy robić zakupów i planować posiłków, bo te zadania spadają na barki cateringu. Zatem już nie musisz martwić się, czy zakupione produkty spożywcze mają ważny termin ważności i czy zjadasz je w całości. Z tego rozwiązania warto skorzystać, szczególnie gdy prowadzisz aktywny tryb życia i nie masz czasu na przygotowywanie posiłków, ale też, gdy domownicy borykają się z różnymi nietolerancjami lub alergiami pokarmowymi.
Planowanie posiłków i robienie listy zakupów
Jeśli jednak chcesz samodzielnie przyrządzać posiłki, to w takim razie najlepszym sposobem na zmniejszenia marnotrawstwa żywności będzie planowanie posiłków. Zanim wyruszysz do sklepu, przejrzyj, co znajduje się w szafkach kuchennych, lodówce i zamrażarce. Następnie przygotuj listę zakupów wraz z menu na kolejny tydzień. Kupuj jedynie produkty, których naprawdę potrzebujesz, a nie takie, które kuszą Cię.
Nie rób zakupów na głodnego
Czy wiesz, że szybkie robienie zakupów „na głodnego” to prosta droga do tego, aby wydać duże kwoty i zmarnować więcej jedzenia? W supermarketach wiedzą, jak zmotywować nas do pozostawienia w kasie większej sumy – stosują triki marketingowe, które pobudzają zmysł węchu i wzroku. Jeśli przyjdziesz do sklepu głodny, to zapewne skusisz się na zakupienie większej liczby produktów, które później mogą okazać się wcale nie być potrzebne.
Przechowuj jedzenie w prawidłowy sposób
Marnowanie żywności wynika często także z powodu nieodpowiedniego przechowywania żywności. Jedzenie psuje się lub wygląda mniej apetycznie, przez to ląduje w koszu. Przedstawiamy kilka zasad, jak prawidłowo przechowywać jedzenie:
● Suche produkty jak kasze czy mąki najlepiej wyciągnąć z opakowań i schować do szklanych lub plastikowych pojemników. To skuteczny sposób na ochronę produktów przed molami.
● Owoce i warzywa możesz mrozić lub przechowywać w lodówce – najlepiej w dolnej szufladzie.
● Nabiał najlepiej przechowywać na najwyższej półce w lodówce.
Nadwyżki produktów zamrażaj lub wekuj
Jeśli kupisz czegoś więcej lub nie zużyjesz całości produktu, zadbaj nie tylko o odpowiednie przechowywanie. Dobrym sposobem będzie też mrożenie nadmiaru, a także przygotowywanie przetworów i ich wekowanie. Dzięki temu jedzenie nie będzie się marnowało, a Ty zaoszczędzisz czas na przygotowywanie posiłków.
Stosuj zasadę zero waste
Im więcej jedzenia wyrzucasz, tym więcej budżetu marnujesz. Gdy będziesz postępować zgodnie z zasadą zero waste, to zaoszczędzisz czas, energię i pieniądze. Dzięki temu dwa razy zastanowisz się, zanim zdecydujesz się wyrzucić jakiś produkt spożywczy. Dla przykładu, zamiast wyrzucać kromki chleba, których nie jesz, możesz je zmielić na bułkę tartą. Natomiast z końcówek ze szparagów przygotujesz pyszną zupę szparagową.
Piątek dniem jedzenia resztek!
Ogłoś oficjalnie piątek dniem jedzenia resztek. Sprawdź, co zostało w lodówce po całym tygodniu i przygotuj jedyne i niepowtarzalne danie, które pozwoli maksymalnie ograniczyć marnotrawstwo żywności w Twoim domu. Resztki świetnie sprawdzą się jako sos do makaronu czy do kaszy.
Podaruj nadmiar jedzenia potrzebującym
Po świętach zostało Wam dużo jedzenia i obawiasz się, że nie zjecie tego wszystkiego? W takim razie poszukaj punktów, gdzie można oddawać jedzenie. Na pewno w Twojej okolicy znajdują się punktu lub organizacje przyjmujące dobre i świeże jedzenie, które zostanie później przekazane potrzebującym. Warto też podarować paczkę z nadmiarem jedzenia sąsiadce, która samodzielnie wychowuje dziecko, albo starszemu sąsiadowi, który jest na emeryturze i samodzielnie się utrzymuje.
artykuł sponsorowany
Komentarze
Prześlij komentarz