DROŻDŻÓWKI ZE ŚLIWKAMI
DROŻDŻÓWKI ZE ŚLIWKAMI
Pyszne drożdżówki ze śliwkami i powidłami strzeleckimi
Wystarczy jeden kęs by poczuć, jak miękkie, puszyste, aromatyczne ciasto drożdżowe doskonale komponuje się z soczystymi, lekko kwaskowatymi śliwkami wtopionymi w cieniutką warstwę powideł śliwkowych. Uwielbiam w tych drożdżówkach tę słodko-kwaśną eksplozję smaku idealnie kontrastującą z delikatną słodyczą ciasta i podkręconą lekko dymnym smakiem Powideł Strzeleckich. Całość wieńczy maślana kruszonka, która dodaje drożdżówkom przyjemnej, chrupiącej tekstury. Jej złociste okruchy rozpływają się w ustach, harmonizując z miękkim wnętrzem i soczystymi śliwkami.
DROŻDŻÓWKI ZE ŚLIWKAMI SKŁADNIKI
proporcje na dwie blachy –14 drożdżówek
CIASTO
- 530 g mąki tortowej typ 450
- 50 g świeżych drożdży
- 100 g cukru
- 250 ml tłustego mleka
- 140 g masła
- szczypta soli
- 2 żółtka
- 2 jajka
- 1 kg śliwek
- 100 g porzeczek lub malin; świetnie sprawdzą się również jeżyny
- 1 słoik Powideł Strzeleckich bez dodatku cukru
KRUSZONKA
- 100 g zimnego masła
- 120 g mąki
- 80 g cukru
Do upieczenia tych drożdżówek można wykorzystać również drożdże instant. Zamieniając świeże drożdże na drożdże instant ich wagę musimy pomnożyć przez 0,31. W tym wypadku potrzebne wiec będzie 15,5 g drożdży instant (wystarczą 2 opakowania po 7 g).
POWIDŁA STRZELECKIE BEZ CUKRU to rzecz absolutnie genialna. Nie bez powodu dodaje je do drożdżówek. Doskonale sprawdzają się we wszystkich wypiekach. Te powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły zachwycają swoją gęstą, ciemnobrązową konsystencją, która mieni się bordowymi refleksami. Ich lśniąca, zestalona powierzchnia skrywa drobne fragmenty fioletowych skórek śliwek, dodając im rustykalnego uroku i niepowtarzalnego charakteru. Każda łyżeczka tych powideł to prawdziwa esencja smaku dojrzałych owoców, przenosząca nas wprost do malowniczych sadów Doliny Dolnej Wisły. W smaku są lekko słodkie, kwaskowate, z wyczuwalną delikatną goryczką, posiadają swoisty zapach z lekkim aromatem dymu i pestki.
Powidła Strzeleckie To produkt tradycyjny - zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
PRZYGOTOWANIE SKŁADNIKÓW NA CIASTO DROŻDŻOWE
Wszystkie składniki na ciasto drożdżowe powinny mieć temperaturę pokojową. Jeśli
zapomnieliście wcześniej wyjąć jajek z lodówki to włóżcie je teraz na chwilę do
miski z wodą w o temperaturze około 25°C .
Podgrzewam mleko do temperatury 24-30°C. Ma być letnie.
Odważam mąkę i cukier.
Masło rozpuszczam w garnuszku na małym ogniu. Stale mieszam pilnując by się nie przypaliło. Przed dodaniem go do ciasta sprawdzam czy ostygło (nie może być gorące).
ZACZYN DROŻDŻOWY
Do miseczki rozkruszam drożdże, dodaję do nich łyżkę cukru, łyżkę mąki i dolewam około 5 łyżek mleka w temperaturze pokojowej wykorzystując do tego wcześniej odważone i przygotowane składniki na ciasto; całość mieszam do rozpuszczenia drożdży i odstawiam w ciepłe miejsce na około 10 minut. Czekam aż drożdże zaczną pracować - zaczyn podwoi swoją objętość i zmieni konsystencję (będzie przypominał zastygającą galaretkę).
WYRABIANIE I WYRASTANIE CIASTA NA DROŻDŻÓWKI ZE ŚLIWKAMI
Mąkę przesiewam do misy miksera, dodaję cukier, sól, przygotowany wcześniej zaczyn drożdżowy i do całości wbijam 2 jajka oraz dodaję 2 żółtka (białka zachowuję; wykorzystam je później do smarowania brzegów drożdżówek przed ich pieczeniem). Ciasto wyrabiam przez 3 minuty, dodaję do niego rozpuszczone, przestudzone masło i nadal wyrabiam je przez kolejne 10 minut. Ułatwiam sobie pracę powierzając w całości wyrabianie ciasta mikserowi z końcówką w kształcie haka. Początkowo prędkość ustawiamy na minimalnych obrotach, a później na prędkości 1.
Ciasto na drożdżówki można oczywiście wyrabiać również ręcznie. Do przesianej mąki dosypuję resztę cukru i szczyptę soli, dolewam mleko, dodaję jajka i żółtka oraz zaczyn drożdżowy i całość mieszam dużą łyżką. Po chwili porcjami dolewam rozpuszczone, lekko przestudzone masło. Mieszam, a później wyrabiam dłońmi przez około 10 minut do uzyskania jednolitej konsystencji ciasta.
Dobrze wyrobione ciasto łatwo odchodzi od miski i dłoni, ześlizguje się z haka miksera nie przyklejając się do nich; jest miękkie, gładkie, elastyczne i dość rzadkie.
WYRASTANIE CIASTA NA DROŻDŻÓWKI ZE ŚLIWKAMI
NADZIENIE DO DROŻDŻÓWEK ZE ŚLIWKAMI
W czasie gdy ciasto wyrasta ja przygotowuję kruszonkę i nadzienie do drożdżówek.
Umyte śliwki kroję na pół, wyjmuję z nich pestki. Większe śliwki kroję na ćwiartki.
Porzeczki obieram z szypułek.
KRUSZONKA
Mąkę i cukier wsypuję do miski, dodaję drobno posiekane, zimne masło, pośpiesznie rozcieram palcami aż powstaną drobne okruszki i łączę składniki w jednolite ciasto.
FORMOWANIE DROŻDŻÓWEK ZE ŚLIWKAMI
Piekarnik rozgrzewam do 180°C (góra – dół bez termoobiegu).
Wyrośnięte ciasto dzielę na 2 części - to ułatwia podział ciasta na bułeczki (drożdżówki piekę na 2 blaszkach).
Z każdej części ciasta robię po 7 drożdżówek - odrywam po kawałku ciasta i zawijam jego końce pod spód formując 7 niewielkich bułeczek, które układam na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce, zachowując pomiędzy nimi spore odstępy.
Drożdżowe bułeczki spłaszczam dłonią robiąc palcami na ich środku lekkie wgłębienie i formując ich brzeg. Na każdą drożdżówkę nakładam czubatą łyżeczkę powideł. Rozsmarowuję je równomiernie pozostawiając wolny brzeg. Pokrojone śliwki delikatnie wciskam w bułeczki. Posypuję je porzeczkami lub malinami.
Zostawiam je na 5 minut by lekko podrosły.
Rozdrabniam w palcach kruszonkę i posypuję nią owoce. Brzegi drożdżówek ze śliwkami smaruję rozmąconym białkiem (do tego zadania wykorzystuję pędzelek).
DROŻDŻÓWKI ZE ŚLIWKAMI PIECZENIE
Drożdżówki piekę partiami przez 25 minut.
W czasie gdy pierwsza blaszka jest w piekarniku ja przygotowujemy drugą partię drożdżówek.
drożdżówki ze śliwkami
Komentarze
Prześlij komentarz