OMLET Z KURKAMI I SEREM
Przepis na omlet z kurkami i serem długodojrzewającym Bursztyn.
Omlet z kurkami i serem to fantastyczny plan na śniadanie. Jest to wyborne, wytrawne, sycące danie doskonałe na początek dnia; zaspokaja apetyt, zachwyca głębią i bogactwem smaku, dodaje energii i wprawia w dobry nastrój przygotowując na wszelkie wyzwania, jakie może przynieść dzień.
OMLET Z SEREM BURSZTYN
Do omletu dodaję polski ser długodojrzewający Bursztyn. Wybieram 12-miesieczny. Lubię jego intensywny smak i wyraźne, pikantne nuty. Jest idealnie kruchy, pęka po wbiciu noża. Delikatne, lekko wyczuwalne w strukturze sera "kryształki" powstałe z aminokwasów w trakcie długiego procesu dojrzewania dodają mu głębi i bogactwa smaku. Ser BURSZTYN doskonale dopełnia , wzmacnia i wzbogaca smak omletu.
CIEKAWOSTKA
Sery długodojrzewające nie zawierają laktozy. W procesie dojrzewania ulega ona rozkładowi i dlatego sery te mogą być spożywane nawet przez osoby uczulone na produkty mleczne.
CIEKAWOSTKA
1 kilogram sera BURSZTYN powstaje z około 12-14 litrów mleka.
JAK USMAŻYĆ OMLET
Omlet z kurkami i serem najlepiej smakuje jeśli w ostatniej fazie przyrządzania jest dopiekany w piekarniku. Przygotuj więc patelnię o średnicy około 28 cm z nieprzywierającą powłoką i rączką odporną na działanie wysokiej temperatury (lub odpinaną rączkę). Jeśli nie macie takiej patelni (lub nie macie piekarnika) to wystarczy patelnia z nieprzywierającą powłoką i dopasowaną do niej pokrywką.
OMLET Z KURKAMI I SEREM SKŁADNIKI
proporcje na patelnię o średnicy 28 cm
* 5 jajek rozmiar L
* 3 łyżki śmietany 30 % tłuszczu lub 3 łyżki mleka
* 5 - 6 suszonych pomidorów w zalewie w oleju
* 150 g kurek (dwie garście)
* 3 łyżki oleju którym zalane są suszone pomidory w słoiku
* 70 g sera BURSZTYN, dojrzewającego, 12-miesięcznego
* 1/3 pęczka zielonej cebulki
* 1 czerwona cebula
* 1/4 łyżeczka soli ziołowej
* 1 papryczka chili
* 1 łyżeczka przyprawy pod nazwą suszone pomidory z chili
* świeżo zmielony czarny pieprz do smaku
* garść rukoli
W sezonie na kurki do przygotowania tego omletu wykorzystuję świeże grzyby, a poza sezonem mrożone.
Jakość składników jakie
wybieramy gotując ma wielkie znaczenie.To od nich zależy smak, aromat i
wartość odżywcza tego co jemy. Kupując jajka w sklepie wybieram te z
numerem wyróżniającym zaczynającym się od cyfry O. To jajka pochodzące z
hodowli ekologicznych od kur wolnego wybiegu.
OMLET Z KURKAMI I SEREM WYKONANIE
Rozgrzewam piekarnik do 200°C; włączam funkcję grzania "góra-dół" (jeśli nie masz piekarnika to wskazówki na temat przyrządzania omletu znajdziesz poniżej).
Jajka wbijam do miski, dolewam śmietanę i energicznie
mieszam trzepaczką
kuchenną. Do jajecznej masy dodaję sól ziołową, przyprawę o nazwie "suszone pomidory z chili" i świeżo zmielony kolorowy pieprz; całość
dokładnie mieszam.
Cebulę kroję w cienkie półkrążki.
Umyte i osuszone kurki kroję, zależnie od ich wielkości, na połówki lub w grube paski.
Na niewielką, rozgrzaną patelnię wlewam 1,5 łyżki oleju ze słoika z suszonymi pomidorami, wsypuję pokrojoną cebulę i smażę ją przez kilka minut często mieszając do chwili aż się lekko zeszkli. Dodaję pokrojone kurki. Całość dalej podsmażam często mieszając przez 4 - 5 minut.
Zieloną cebulkę drobno kroję.
Ser BURSZTYN długodojrzewający ucieram na drobnych oczkach tarła.
Papryczkę chili kroję w cienkie plasterki.
Na rozgrzaną patelnię z nieprzywierającą powierzchnią wlewam 1,5 łyżki oleju ze słoika z suszonymi pomidorami. Rozprowadzam go po całej powierzchni patelni (co zabezpiecza omlet przed przywieraniem w czasie smażenia). Na
patelnię wlewam
masę jajeczną. Po 30 sekundach mieszam środek
omletu drewnianą szpatułką,
ponownie delikatnie rozprowadzam jajeczną masę na całej patelni i
niezwłocznie rozsypuję na jej powierzchni podsmażone wcześniej kurki z cebulą oraz uprzednio pokrojone suszone pomidory, zieloną cebulkę i papryczkę chili.
Po około 3 minutach masa jajeczna ścina się od spodu. Omlet posypuję wtedy startym serem i wkładam patelnię z omletem na 3 minuty do rozgrzanego
piekarnika. Omlet pięknie się uniesie i napuszy, a ser roztopi.
PRZYGOTOWANIE OMLETU BEZ DOPIEKANIA GO W PIEKARNIKU
Jeśli nie macie patelni
z rączką odporną na działanie wysokiej temperatury lub nie macie piekarnika, to
po wstępnym smażeniu patelnię z omletem przykryjcie pokrywką i pozostawcie ją na 2 - 3 minuty dłużej na kuchence (aż zetnie się jego powierzchnia) - wyjdzie równie smaczny choć trochę mniej puszysty.
OMLET Z KURKAMI I SEREM SPOSÓB PODANIA
Gotowy omlet lekko podważam ze wszystkich stron kuchenną łopatką i delikatnie zsuwam go z patelni na talerz. Na jego środek przekładam garść świeżej rukoli, omlet składam i posypuję odrobiną świeżo startego sera.
SKARBY SEROWARA
Do przygotowania omletu z kurkami i serem wykorzystałam polski ser długodojrzewający BURSZTYN. To jeden ze Skarbów Serowara, wśród których znajdują się również SZAFIR i RUBIN produkowane w Spółdzielczej Mleczarni SPOMLEK w Radzyniu Podlaskim specjalizującej się w produkcji serów szlachetnych. Od ponad 20 lat wytwarzane są tu one przy użyciu tradycyjnych metod, które gwarantują wysoką jakość i niepowtarzalny smak.
Czasem chciałoby się powiedzieć "cudze chwalicie, swego nie znacie". Prawie każdy słyszał o włoskich, długodojrzewających serach, ale nie każdy wie, że polskie sery długodojrzewające produkowane w Spółdzielczej Mleczarni SPOMLEK w Radzyniu Podlaskim nie ustępują włoskim serom ani smakiem ani jakością. Poddawane są długotrwałemu procesowi dojrzewania trwającemu, zależnie od rodzaju sera, od 3 miesięcy do 3 lat. Za jego sprawą w strukturze serów rozwijają się delikatne, lekko wyczuwalne "kryształki" budowane przez
aminokwasy, które dodają serom głębi i bogactwa smaków. Wytwarzane są tradycyjnymi metodami, ich smak zawdzięczamy mleku
najlepszej jakości, pochodzącemu z wyselekcjonowanych gospodarstw,
nowoczesnej technologii, doświadczeniu i recepturze wypracowanej przez
serowarów z Radzynia Podlaskiego.
Sery BURSZTYN, RUBIN i SZAFIR stanowią idealna bazę do przygotowania deski serów. Wystarczy pokroić je w trójkąty lub plastry i ułożyć obok kiści świeżych winogron, porzeczek czy pokrojonych owoców kiwi oraz miseczek z orzechami, daktylami, oliwkami, miodem, jeżynami i krakersami by stworzyć efektowną przekąskę, po którą wszyscy będą chętnie sięgali. Tradycyjnie deska serów pojawia się na stole między daniem głównym a deserem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by uczynić z niej gwiazdę wieczoru podczas imprez czy spotkań z przyjaciółmi lub rodziną.
omlet z kurkami i serem
Komentarze
Prześlij komentarz