SOK Z PIGWOWCA
SOK Z PIGWOWCA
Przepis na pyszny sok z owoców pigwowca, idealny dodatek do herbaty, drinków i deserów.
Jesień, od września do listopada, to czas zbierania owoców pigwowca. Najlepiej jeśli pozostaną na krzewach do pierwszych przymrozków. Znika wtedy ich naturalna gorycz i cierpki smak.
Z pigwowca zrobicie pyszne soki, nalewki, dżemy i galaretki.
SOK Z PIGWOWCA SKŁADNIKI
1 kg owoców pigwowca
1 kg cukru (można dostosować ilość do swoich preferencji)
SOK Z PIGWOWCA SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Owoce pigwowca dokładnie myję, kroję je na ćwiartki i wycinam z nich gniazda nasienne. Tak przygotowane owoce kroję w cienkie plasterki (nie obieram ich).
Przygotowuję duży słój o pojemności 3 litrów. Dokładnie go myję i wyparzam wkładając go na kilka minut do góry dnem do dużego garnka z gotującą się wodą.
Na dno wyparzonego słoja wsypuję około 3 łyżki cukru. Na nie przesypuje pierwszą warstwę pokrojonych owoców. Na nich układam naprzemiennie kolejne, cienkie warstwy cukru i owoców. Na wierzchu owoce dokładnie zasypuję nieco grubszą warstwą cukru.
Słój zakręcam i odstawiam na kuchenny blat na około 7 – 9 dni (zależnie od temperatury otoczenia, im jest cieplej tym szybciej owoce puszczają sok). W tym czasie owoce pigwowca puszczą sok. Codziennie delikatnie wiruję owocami w słoju by cukier równomiernie się rozpuścił i owoce lepiej puściły sok. W pierwszych 3 dniach wierzch owoców w słoju posypuję cienką warstwą cukru.
Po upływie 7 - 9 dni sok powinien być gotowy. Przecedzam sok przez sito do garnka.
Sok z przeznaczeniem „na zimę” zagotowuję i wrzący przelewam do wcześniej wyparzonych słoików lub butelek, które niezwłocznie mocno zakręcam.
Sok przeznaczony do bieżącego spożycie nie wymaga zagotowywania, wystarczy przelać go do wyparzonego słoiczka.
Sok z owoców pigwowca jest wybornym dodatkiem do herbaty, lemoniady, drinków lub deserów. Ma cudowny, mocno cytrusowy aromat i przyjemnie kwaskowy smak.
NALEWKA Z PIGWOWCA
Owoce po odcedzeniu soku ponownie przekładam do słoja i zalewam 1 litrem czystej wódki 40%. Słój odstawiam w chłodne miejsce na 3 tygodnie. Po tym czasie odcedzam, filtruję przez gazę i przelewam do butelek. Powstaje wytrawna, bardzo aromatyczna nalewka z pigwowca. Ma cudownie wyważony balans pomiędzy słodyczą i kwasowością. Jeśli wolicie bardziej słodkie nalewki, dolejcie do niej nieco soku pozyskanego wcześniej z owocu i dobrze całość zamieszajcie. Nalewka powinna stać w ciemnym i chłodnym miejscu przez 2 – 3 miesiące by nabrała pełni smaku i aromatu.
Nalewka z pigwowca to doskonałe panaceum na jesienne smuteczki i melancholie. Tylko aplikujcie je sobie z należytym umiarem
JAK WYKORZYSTAĆ OWOCE Z NALEWKI (LUB SOKU)
Owoce pigwowca z nalewki dodaję do ciast (np. szarlotki czy ciasta marchewkowego lub orzechowego) oraz do deserów (np. pucharków z lodowymi deserami dla dorosłych).
W trakcie pieczenia ciasta, pod wpływem wysokiej temperatury, owoce z nalewki tracą zawarty w nich alkohol, ale pozostaje ich cudowny smak i aromat.
sok z pigwowca
Komentarze
Prześlij komentarz